Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 6 grudnia 2016 r., sygn. II SA/Bd 459/16

Gry losowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Izabela Najda - Ossowska Sędziowie: sędzia WSA Halina Adamczewska - Wasilewicz sędzia WSA Mirella Łent (spr.) Protokolant: starszy sekretarz sądowy Małgorzata Antoniuk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 06 grudnia 2016r. sprawy ze skargi B. Sp. z o.o. w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] lutego 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] maja 2015r. Naczelnik Urzędu Celnego w T. na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 19 listopada 2009r. o grach hazardowych (Dz.U z 2015r., poz. 612 ze zm.) - dalej jako: "u.g.h.", wymierzył B. spółka z o.o. w K. (skarżącej) karę pieniężną w wysokości [...] zł z tytułu urządzania gier na automatach do gier Hot Spot typ video nr 351 i typ video nr [...], poza kasynem gry.

W złożonym odwołaniu strona wniosła o uchylenie zaskarżonej decyzji w całości i umorzenie postępowania w sprawie.

Decyzją z dnia [...] lutego 2016r. Dyrektor Izby Celnej utrzymał

w mocy zaskarżoną decyzję.

Organ wskazał, że Naczelnik Urzędu Celnego w T. poddał analizie ustalenia zawarte w protokole kontroli przeprowadzonej przez funkcjonariuszy celnych, którzy przeprowadzili eksperyment w drodze odtworzenia możliwości gier na ww. automatach. W wyniku eksperymentu stwierdzono, że aktywność grającego na tych urządzeniach sprowadza się jedynie do ich uruchomienia, uwarunkowanego wcześniejszym uiszczeniem opłaty za gry poprzez zakredytowanie urządzeń za pomocą wbudowanych w nie akceptorów banknotów lub monet, których wartość przeliczana jest na punkty kredytowe, niezbędne do rozgrywania gier. Zdaniem organu pierwszej instancji przedmiotowe automaty są urządzeniami elektronicznymi (elektromechanicznymi), służącymi do prowadzenia gier z nastawieniem na odnoszenie korzyści z ich organizowania, a więc w celach komercyjnych. O powyższym bezpośrednio świadczy fakt, iż ww. automaty przystosowane były do przyjmowania banknotów oraz monet. Nadto, z protokołu kontroli wynika, że gry na przedmiotowych automatach udostępniane były przez urządzającego publicznie (w lokalu ogólnodostępnym tj. w S. "A.", ul. [...], [...] G.). Zatem, w ocenie organu, gry miały charakter zarobkowy, bowiem generowały bezpośrednio przychody z uczestnictwa w grach (w trakcie oględzin w automatach zabezpieczono gotówkę w wysokości: w automacie HOTSPOT typ video, nr [...] - [...] zł, natomiast w automacie HOTSPOT typ video nr [...] - [...] zł). Ponadto mogły wpływać na zwiększenie atrakcyjności lokalu, a tym samym służyć pozyskiwaniu większej ilości klientów. Z kolei na losowy charakter gier urządzanych na ww. automatach wskazuje fakt, że czynności gracza polegały jedynie na wprawianiu w obrót bębnów z naniesionymi na obwodzie różnymi symbolami prezentowanymi na monitorze przedmiotowych urządzeń, które po pewnym czasie zatrzymując się samoczynnie (automatycznie) w odstępach czasowych niezależnych od gracza, w odpowiedniej kombinacji zapisanej w programie, decydowały o uzyskaniu, bądź nie, danej wielkości punktowej. Zatem wyniki uzyskiwane przez gracza były przypadkowe i losowe. Przedmiotowe automaty są urządzeniami elektronicznymi (elektromechanicznymi). W świetle powyższych dowodów organ pierwszej instancji stwierdził, że gry na urządzeniach: HOTSPOT typ video, nr 351 oraz HOTSPOT typ video nr [...] spełniają definicję gier na automatach zawartą w art. 2 ust. 5 ustawy o grach hazardowych. Naczelnik Urzędu Celnego w T. na podstawie dowodów zgromadzonych w postępowaniu ustalił, że Spółka z o.o. B. była podmiotem, który zainstalował przedmiotowe automaty do gier w lokalu, w którym przeprowadzono kontrolę. Tym samym w ocenie organu Spółka B. udostępniając w tym lokalu wskazane automaty, w świetle ustawy o grach hazardowych była podmiotem, który urządzał gry na automatach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00