Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 28 grudnia 2016 r., sygn. I SA/Bk 1110/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Andrzej Melezini, Sędziowie SO del. do WSA Małgorzata Anna Dziemianowicz (spr.), WSA Paweł Janusz Lewkowicz, Protokolant st. sekretarz sądowy Marta Anna Lawda, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 28 grudnia 2016 r. sprawy ze skargi B. B. na decyzję Dyrektora P. Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Ł. z dnia [...] lutego 2016 r. nr [...] w przedmiocie przyznania płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego na rok 2014 oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną do Sądu decyzją z dnia [...] lutego 2016 r. nr [...] Dyrektor P. Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Ł. utrzymał w mocy decyzję Kierownika Biura Powiatowego ARiMR w B. z dnia [...] października 2015 r. nr [...], w której odmówiono Pani B. B. przyznania płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego na 2014 r. i nałożono sankcję.
Organ odwoławczy wskazał, że w rozpatrywanej sprawie istotnym jest ustalenie, czy spełnione zostały warunki wskazane w przepisach art. 2 pkt 1, art. 7 ust. 1, art. 7 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 2007 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego (Dz. U. z 2012 r. poz. 1164 ze zm. - dalej: "u.p.b."), tj. czy Skarżąca posiadała w 2014 r. grunty rolne zadeklarowane we wniosku oraz czy rzeczywiście w tym roku rolniczo gospodarowała na tych gruntach.
Zdaniem organu, dla uzyskania płatności bezpośrednich nie wystarczy być posiadaczem działek rolnych w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego, ale ponadto należy je rolniczo użytkować - co oznacza, że prawo do płatności przysługuje właśnie podmiotowi, który faktycznie użytkuje działkę rolną. Organ pierwszej instancji prawidłowo uznał, że Skarżąca nie posiadała i nie użytkowała,