Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA we Wrocławiu z dnia 7 listopada 2016 r., sygn. II SA/Wr 584/16

Odrzucenie skargi

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym Przewodniczący: Sędzia WSA Anna Siedlecka po rozpoznaniu w Wydziale II w dniu 7 listopada 2016 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi A. sp. z o.o. na uchwałę Rady Miejskiej W. z dnia 17 marca 2016 r., Nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy P. we W. postanawia: I. odrzucić skargę; II. zwrócić A. sp. z o.o. ze Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu kwotę 300 (trzysta) złotych tytułem wpisu sądowego od skargi.

Uzasadnienie

Rada Miejska W. uchwałą Nr [...] z dnia 17 marca 2016 r. uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy P. we W..

Pismem z dnia 16 maja 2016 r., spółka A. sp. z o.o. wezwała Radę Miejską W. do usunięcia naruszenia prawa spowodowanego uchwaleniem przedmiotowego planu. W wezwaniu wskazano, że spółka posiada legitymację do zaskarżenia uchwały nr [...] w związku z istnieniem interesu prawnego związanego z toczącym się podczas uchwalania planu postępowaniem w sprawie ustalenia warunków zabudowy. Spółka wskazała, że będąc wcześniej właścicielem nieruchomości objętych miejscowym planem, tj. działek o numerach: [...], [...], [...], [...] - zobowiązała się do uzyskania warunków zabudowy dla działek zbytych na rzecz spółki B. sp. z o.o. Zobowiązanie spółki obejmowało uzyskanie warunków zabudowy na realizację budynku wielorodzinnego, a następnie uzyskanie pozwolenia na budowę, a także podjęcie działań mających na celu wzniesienie samego budynku. Podjęcie uchwały w sprawie miejscowego planu w rejonie ulicy P., w szczególności w zakresie wyłączenia dopuszczalności zabudowy wielorodzinnej powoduje, że spółka nie może wykonać swoich zobowiązań, a w związku z powyższym ponosi szkodę. W tym zakresie spółka powołała się na wyrok WSA w Lublinie z dnia 23 października 2012r., sygn. akt II SA/Lu 493/12, zgodnie z którym nie można wykluczyć legitymacji do zaskarżenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przez osoby, które nie mają tytułu prawnego do nieruchomości, których dotyczy plan, a interes spółki wywodzi się z prawa materialnego, natomiast jego naruszenie jest wyraźne, bezpośrednie, realne i indywidualne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00