Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 17 listopada 2016 r., sygn. III SA/Wr 994/16

Ruch drogowy

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Borońska, Sędziowie Sędzia WSA Bogumiła Kalinowska (sprawozdawca), Sędzia WSA Mieczysław Górkiewicz, Protokolant sekretarz sądowy Ewa Zawal, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 17 listopada 2016 r. sprawy ze skargi A S.A. we W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie odmowy wyrejestrowania pojazdu oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze we W. po rozpatrzeniu odwołania strony skarżącej - A od decyzji Prezydenta W. z dnia [...] marca 2016 r. ([...]), odmawiającej wyrejestrowania pojazdu marki [...], o numerze identyfikacyjnym VIN: [...], numer rejestracyjny [...], na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 23, dalej "kpa") - utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.

Organ pierwszej instancji podał w uzasadnieniu swej decyzji, że wnioskodawca nie udokumentował trwałej i zupełnej utraty posiadania pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności. Zdaniem Prezydenta W., niezaistniała zatem okoliczność określona w art. 79 ust. 1 pkt 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym stanowiąca podstawę wyrejestrowania pojazdu.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze, rozpoznając odwołanie strony skarżącej wskazywało, że stosownie do art. 79 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm., dalej "ustawa"), pojazd podlega wyrejestrowaniu przez organ właściwy ze względu na miejsce ostatniej rejestracji pojazdu, na wniosek jego właściciela, w przypadku udokumentowanej trwałej i zupełnej utraty posiadania pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności. Natomiast zgodnie z art. 79 ust. 5 ustawy, w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, warunkiem wyrejestrowania pojazdu jest wniesienie przez właściciela pojazdu opłaty na rzecz gminy na realizację zadań związanych z utrzymaniem czystości i porządku w gminach. Przepisu nie stosuje się do pojazdów Policji i jednostek ochrony przeciwpożarowej. Ponadto przy rozpatrywaniu wniosku o wyrejestrowanie pojazdu, należy również stosować § 15 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 22 lipca 2002 r. Ministra Infrastruktury o rejestracji i oznaczaniu pojazdów (Dz. U. z 2014 r., poz. 1522 z późn. zm.), zgodnie z którym w celu wyrejestrowania pojazdu właściciel pojazdu do wniosku o wyrejestrowanie pojazdu dołącza dokument potwierdzający trwałą i zupełną utratę posiadania pojazdu, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, jeżeli była wydana, tablice rejestracyjne oraz dokument potwierdzający wniesienie opłaty, o której mowa w art. 79 ust. 5 ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00