Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 17 listopada 2016 r., sygn. III SA/Wr 908/16

Gry losowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Borońska (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Bogumiła Kalinowska, Sędzia WSA Mieczysław Górkiewicz, Protokolant sekretarz sądowy Ewa Zawal, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 17 listopada 2016 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. w J. G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry I. uchyla zaskarżoną decyzję w całości; II. zasądza od Dyrektora Izby Celnej we W. na rzecz strony skarżącej kwotę [...] (słownie: [...]) złotych kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Celnej we W. (dalej: Dyrektor IC) - po rozpatrzeniu odwołania K. Sp. z o.o. z/s w J. G. (dalej: spółka, strona, strona skarżąca) - utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w W.(dalej: Naczelnik UC) z [...] r. (nr [...]), nakładającą na spółkę karę pieniężną w wysokości 12.000 zł, w związku z urządzaniem gier na automacie o nazwie [...] poza kasynem gry.

Z akt sprawy wynika, że funkcjonariusze celni przeprowadzili w lokalu mieszczącym się na Stacji Paliw W. w miejscowości L. Ś. przy ul. P.Ż. kontrolę w zakresie przestrzegania przepisów regulujących urządzanie i prowadzenie gier hazardowych. Stwierdzili, że w pomieszczeniu tym znajduje się automat do gier. W następstwie czynności procesowych, obejmujących m.in. oględziny automatu oraz eksperyment - odtworzenie gry na automacie, uznali, że gra na automacie wyczerpuje znamiona definicji gry na automacie, zawartej w art. 2 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2015 r., poz. 612 ze zm. - dalej: u.g.h.). Ustalili, że ww. lokal nie jest kasynem gry, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 lit. a) u.g.h.

Stwierdzono, że dysponentem automatu była P. sp. z o.o., zaś tytuł prawny do lokalu posiadała skarżąca spółka K., która na podstawie umowy dzierżawy powierzchni użytkowej z [...] r. r. zawartej ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością W. (wydzierżawiającym), została dzierżawcą powierzchni 5 m² w lokalu użytkowym w L.Ś. ul. P.Ż. Miesięczny czynsz dzierżawca zobowiązał się płacić wydzierżawiającemu w wysokości 200 zł. brutto. W świetle powyższego organ stwierdził, że skarżąca spółka była urządzającym gry hazardowe, jako że posiadając tytuł prawny do lokalu udostępniła ten lokal innemu podmiotowi na działalność polegającą na organizowaniu gier na automatach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00