Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 24 listopada 2016 r., sygn. III SA/Wr 814/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sędziowie Sędzia NSA Maciej Guziński, Sędzia WSA Anna Moskała, Anna Siedlecka (sprawozdawca), , Protokolant Z-ca Kierownika Sekretariatu Wydziału III Halina Rosłan, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 24 listopada 2016 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu prowadzenia działalności w zakresie urządzania gier na automacie poza kasynem gry oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia 4 maja 2016 r., nr [...], podjętą na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.), zwanej dalej "Ordynacją podatkową", po rozpatrzeniu odwołania A. sp. z o.o. od decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w W. z dnia 29 stycznia 2016 r. nr [...] o wymierzeniu kary pieniężnej wobec podmiotu A. sp. z o.o. z tytułu prowadzenia działalności w zakresie urządzania gier na automacie [...] nr [...], [...] nr [...], [...] nr [...] poza kasynem gry w wysokości 36.000 zł, Dyrektor Izby Celnej we W. utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu decyzji organ celny wskazał, że w dniu 6 maja 2015 r. funkcjonariusze Urzędu Celnego w W. (w decyzji błędnie wskazuje się na Urząd Celny we W.), przeprowadzili w lokalu [...], mieszczącym się w W., przy ul. H. [...]. W wyniku podjętych czynności stwierdzono urządzenia do gier o nazwie [...] nr [...], [...] nr [...], [...] nr [...], bez stosownego zezwolenia na urządzenie gier na automatach. W wyniku przeprowadzonych gier eksperymentalnych oraz zeznań osoby zatrudnionej w kontrolowanym lokalu ustalono, że są to urządzenia elektromechaniczne o wygrane pieniężne lub rzeczowe, w których gry zawierają element losowości. Przeprowadzony eksperyment pozwolił na stwierdzenie, że przedmiotowe urządzenia spełniają definicyjne przesłanki gier na automatach, określone w art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2009r. Nr 201, poz. 1540 ze zm.), zwanej dalej "u.g.h.". Na podstawie przedstawionych umów dzierżawy powierzchni z dnia 1 grudnia 2014 i z dnia 1 maja 2015 r. ustalono, że tytuł prawny do korzystania z lokalu, w którym były urządzone gry posiada spółka z o.o. A.. Firma ta dokonała dzierżawy przedmiotowego lokalu innym podmiotom na działalność polegającą na organizowaniu gier na automatach, a tym samym, ustalono, że urządzała również gry na automatach poza kasynem gry, czym naruszyła regulacje u.g.h. Lokal, w którym urządzano gry hazardowe, nie jest kasynem gry w rozumieniu zapisów zawartych w art. 4 pkt 1 lit. a u.g.h.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00