Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 9 listopada 2016 r., sygn. III SA/Wr 186/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sędziowie Sędzia WSA Ireneusz Dukiel, Sędzia WSA Katarzyna Borońska, Bogumiła Kalinowska (sprawozdawca), , Protokolant starszy asystent sędziego Malwina Jaworska, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 9 listopada 2016 r. sprawy ze skargi K. W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] grudnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Celnej we W. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego we W. z [...] nr [...] wymierzającej skarżącej - Pani K. W. - karę pieniężną z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia między innymi przytoczono, że w dniu [...], funkcjonariusze celni przeprowadzili kontrolę w nie będącym kasynem gry lokalu - [...] - w zakresie przestrzegania przepisów prawa regulujących urządzanie i prowadzenie gier hazardowych. Na miejscu stwierdzono fakt zainstalowania automatu do gier o nazwie [...], które to urządzenie w momencie rozpoczęcia kontroli było włączone do sieci elektrycznej, sprawne technicznie i dostępne dla klientów. Urządzenie nie posiadało trwale umieszczonej informacji o przeprowadzonej rejestracji automatu i uzyskaniu pozytywnej opinii wydanej upoważnioną jednostkę; zachodziło więc uzasadnione podejrzenie urządzenia na nim gier hazardowych. Podczas oględzin zewnętrznych stwierdzono, że posiada ono cechy konstrukcyjne automatów do gier typu video, w szczególności posiadające wbudowane monitory, klawisze sterujące, akceptory monet i banknotów, wyrzutnik monet, zamki zabezpieczające dostęp do wnętrza i zamki serwisowe

Jak ustalono w trakcie przeprowadzonego eksperymentu, rozgrywanie gier organizowane było w celach komercyjnych, poniesiono bowiem opłatę, która umożliwiła zainicjowanie i kontynuowanie eksperymentu w warunkach panujących w lokalu przy czysto losowym i przypadkowym charakterze gier. Poza wyborem wysokości zakładu nie było możliwości wpływania na przebieg gry, a zwłaszcza na uzyskiwane rezultaty. Wciśnięcie przycisku STOP zatrzymało wirujące bębny w zupełnie przypadkowym układzie. Kontrola wykazała, że gry zawierają element losowości oraz są grami o wygrane pieniężne, przez co wyczerpały definicję gry na automatach, o której mowa w art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2009 r. Nr 201, poz. 1540 ze zm.; przywoływana dalej w skrócie jako "u.g.h." lub "ustawa"), a tym samym urządzanie gier naruszało art. 6 ust. 1 tej ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00