Wyrok WSA w Warszawie z dnia 3 listopada 2016 r., sygn. II SA/Wa 1055/16
Policja
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Janusz Walawski (spr.), Sędziowie WSA Ewa Grochowska-Jung, Stanisław Marek Pietras, Protokolant starszy sekretarz sądowy Izabela Kaliszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 listopada 2016 r. sprawy ze skargi M. D. na rozkaz personalny Komendanta [...] Policji z dnia [...] kwietnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia procentowej wysokości wzrostu uposażenia zasadniczego - oddala skargę -
Uzasadnienie
Wojewódzki Sad Administracyjny w Warszawie wyrokiem dnia 12 listopada 2015 r. sygn. akt II SA/Wa 1138/13 po rozpoznaniu skargi M.D. na rozkaz personalny Komendanta [...] Policji z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia prawa do wzrost uposażenia z tytułu wysługi lat uchylił zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzje organu I instancji.
Sąd w uzasadnieniu stwierdził, że skarżący spełnia przesłanki do uznania go za domownika w rozumieniu art. 6 pkt 2 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, w konsekwencji okres jego pracy w indywidualnym gospodarstwie rodziców, od 22 kwietnia 1990 r. do 31 grudnia 1994 r., powinien zostać zaliczony do stażu służby (wysługi lat), skoro skarżący w okresie tym w gospodarstwie pracował. Szkoły do których uczęszczał, znajdowały się niedaleko tego gospodarstwa, zatem sam fakt pobierania w nich nauki nie mógł wpływać negatywnie na udzielaną rodzicom pomoc przy jego prowadzeniu, zważywszy, że świadkowie zgodnie zeznali, iż skarżący pracę tę wykonywał.
Pojęcia "stałej pracy" nie należy utożsamiać z koniecznością ciągłego jej wykonywania i nie zawsze praca ta musi polegać na nieustannym podejmowaniu czynności rolniczych.
Naczelny Sąd Administracyjny, po rozpoznaniu w dniu 12 listopada 2015 r. na rozprawie skargi kasacyjnej Komendanta [...] Policji od powyżej określonego wyroku, wydał wyrok sygn. akt I OSK 788/14, którym oddalił skargę kasacyjną.