Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 listopada 2016 r., sygn. V SA/Wa 4537/15

Podatek akcyzowy

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA - Izabella Janson (spr.), Sędzia WSA - Bożena Zwolenik, Sędzia WSA - Arkadiusz Tomczak, Protokolant st. specjalista - Monika Włochińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 listopada 2016 r. sprawy ze skargi G. Sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia ... września 2015 r. nr ... w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego z tytułu opłaty paliwowej za sierpień 2010 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi złożonej przez G. Sp. z o.o. w W. (dalej: "Skarżąca", "Spółka" lub "Podatnik") jest decyzja Dyrektora Izby Celnej w W. (dalej "Dyrektor IC", "organ odwoławczy" lub "organ II instancji") z dnia (...) września 2015 r. Nr (...), utrzymująca w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego (...) w W. (dalej: "Naczelnik UC" lub "organ I instancji") z dnia (...) maja 2015 r. Nr (...), określającą Spółce obowiązek zapłaty opłaty paliwowej za miesiąc sierpień 2010 r. w wysokości 132.038,00 zł.

Zaskarżona decyzja zapadła w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Po przeprowadzeniu postępowania kontrolnego Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w G. (dalej: "Dyrektor UKS"), decyzją z dnia (...) lipca 2014 r. Nr (...) określił Skarżącej zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za poszczególne okresy rozliczeniowe od stycznia do grudnia 2010 r. Organ kontroli skarbowej stwierdził m.in., iż postępowanie kontrolne wykazało, że w okresie rozliczeniowym sierpień 2010 r. Spółka nabyła olej napędowy w ilości 564,290 m3, od którego na wcześniejszym etapie obrotu nie został zapłacony podatek akcyzowy w należnej wysokości. Ponieważ od decyzji nie złożono odwołania stała się ona ostateczna.

Naczelnik UC ustalił, że Podatnik nie składał także informacji o opłacie paliwowej za sierpień 2010 r., organ uznał zatem za niezbędne przeprowadzenie postępowania w zakresie określenia obowiązku zapłaty opłaty paliwowej. Na wniosek organu I instancji, postanowieniem z dnia 19 stycznia 2015 r. sygn. akt 1090/15/976, Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego ustanowił dla Skarżącej kuratora w osobie M. K. i upoważnił go do reprezentowania w toku postępowania podatkowego przed organem podatkowym pierwszej instancji mającego na celu określenie obowiązku zapłaty opłaty paliwowej w okresach rozliczeniowych od stycznia do grudnia 2010 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00