Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 listopada 2016 r., sygn. I SA/Wa 625/16
Pomoc społeczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Dargas (spr.) Sędziowie WSA Gabriela Nowak WSA Joanna Skiba Protokolant starszy sekretarz sądowy Katarzyna Krynicka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 listopada 2016 r. sprawy ze skargi P. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] marca 2016 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] marca 2016 r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] utrzymało w mocy decyzję Prezydenta [...] z dnia [...] lutego 2016 r., Nr [...], którą przyznano P. P. świadczenie pieniężne na zakup posiłku lub żywności (zasiłek celowy) w ramach programu wieloletniego "Pomoc państwa w zakresie dożywiania" w kwocie [...] zł.
W sprawie ustalono następujący stan faktyczny i prawny:
W dniu 18 stycznia 2016 roku (data wpływu do organu I instancji 4 luty 2016r.) P. P., złożyła wniosek o przyznanie pomocy w formie zasiłku celowego m.in. na zakup żywności.
Decyzją Prezydenta [...] z dnia [...] lutego 2016 r., nr [...] przyznano P. P. świadczenie pieniężne na zakup posiłku lub żywności (zasiłek celowy) w ramach programu wieloletniego "Pomoc państwa w zakresie dożywiania" w kwocie [...] zł jednorazowo w miesiącu lutym 2016 r. z przeznaczeniem na m-c luty, marzec, kwiecień 2016 r.
Na podstawie przeprowadzonego w dniu 5 lutego 2016 r. wywiadu rodzinnego ustalono, iż wnioskodawczym prowadzi jednoosobowe gospodarstwo domowe, nie posiada żadnych własnych dochodów, w związku z czym w ocenie organu I instancji sytuacja materialna uprawnia wnioskodawczynię do przyznania pomocy. Prezydent wskazał, że zgodnie z Uchwałą Rady [...] oraz Uchwałą Nr 221 Rady Ministrów z dnia 10.12.2013 r., w sprawie wieloletniego programu wspierania finansowego gmin w zakresie dożywiania "Pomoc państwa w zakresie dożywiania na lata 2014 - 2020" (tj. M.P. 2015 r., poz. 821), organ jest uprawniony do przyznania pomocy w formie świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności realizowanego w ramach programu. Wysokość przyznanego świadczenia zależy od uznania organu wydającego decyzję. Uznanie administracyjne obejmuje również prawo organu do oceny hierarchii zgłaszanych potrzeb, które należy wziąć pod uwagę w kontekście ogólnej liczby osób ubiegających się o pomoc. Organ I instancji wskazał, że ośrodek pomocy społecznej dysponuje w roku bieżącym ograniczonymi środkami finansowymi, a posiadane fundusze muszą być rozdzielone na liczne grono osób wymagających wsparcia. Organ nie może zabezpieczyć wszystkich potrzeb osób ubiegających się o pomoc, jak również udzielać świadczeń w oczekiwanej wysokości. Na podstawie materiałów zebranych w sprawie organ I Instancji, ustalił, iż z uwagi na długotrwałą chorobę, oraz deklarowany brak własnego źródła dochodu P. P. spełnia warunki do przyznania zasiłku celowego na zakup żywności, a w pozostałej części wniosek z dnia 18 stycznia 2016 roku zostanie rozpatrzony odrębnymi decyzjami.