Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 listopada 2016 r., sygn. II SA/Wa 736/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Stanisław Marek Pietras (spraw.) Sędzia WSA - Ewa Kwiecińska Sędzia WSA - Maria Werpachowska po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 10 listopada 2016 r. sprawy ze skargi Z.F. na postanowienie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia [...] marca 2016 r. nr [...] w przedmiocie uchybienia terminu do wniesienia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy - oddala skargę -
Uzasadnienie
Senat [...] Uniwersytetu [...] w [...] uchwałą z dnia [...] października 2015 r. nr [...], powołał Uczelnianą Komisję Wyborczą do przeprowadzenia wyborów na kadencję 2016 - 2020.
Pismem z dnia 9 grudnia skarżący Z. F. wystąpił do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego o stwierdzenie nieważności powyższej uchwały. W uzasadnieniu podał, że zgodnie z art. 71 ust. l pkt 8 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym, statut uczelni publicznej określa skład kolegium elektorów oraz tryb wyboru jego członków, tryb wyboru organów jednoosobowych, przedstawicieli do organów kolegialnych oraz osób pełniących inne funkcje z wyboru z zachowaniem m.in. zasady, iż wybory przeprowadzają komisje wyborcze powołane w trybie określonym w statucie, natomiast kandydatów do komisji wyborczych przedstawia odpowiednio rektor i dziekan zgodnie z § 3 ust. 2 ordynacji wyborczej [...] Jednak przepis statutu [...] nie stanowi, kto ma uprawnienie do zgłaszania kandydatów na członków komisji wyborczych, gdzie, kiedy i w jaki sposób można zgłaszać kandydatów do tej komisji, a statut uczelni publicznej powinien uwzględniać zasady określone w art. 71 pkt 1 - 7 również do członków komisji wyborczych. W ten sposób odebrano wyborcom prawo do zgłoszenia kandydatów na członków Uczelnianej Komisji Wyborczej i tym samym wybory dokonano z naruszeniem art. 71 ust. 1 ustawy.