Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 23 listopada 2016 r., sygn. II SA/Rz 456/16
Administracyjne postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Krystyna Józefczyk Sędziowie WSA Magdalena Józefczyk /spr./ WSA Maciej Kobak Protokolant specjalista Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 23 listopada 2016 r. sprawy ze skargi Wójta Gminy [...] na postanowienie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego z dnia [...] lutego 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania administracyjnego I. uchyla zaskarżone postanowienie; II. zasądza od Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego na rzecz strony skarżącej Wójta Gminy [...] kwotę 357 zł /słownie: trzysta pięćdziesiąt siedem złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
W podaniu z dnia 7 sierpnia 2015 r. Wójt Gminy [...] działając w imieniu Gminy [.] zwrócił się do Starosty Powiatu [.] o podjęcie z urzędu niezbędnych działań mających na celu zmianę klasyfikacji gruntów wywłaszczonych pod zbiornik wodny w [.] i [.] dla doprowadzenia stanu ewidencji gruntów i budynków do stanu zgodnego ze stanem rzeczywistym celem prawidłowego naliczania podatków i opłat lokalnych za korzystanie z tych gruntów. Niezgodność polega na tym, że nie wszystkie grunty pokryte są wodą, lecz stanowią użytki zielone, grunty zadrzewione i zakrzaczone oraz porośnięte lasem, część związana jest z wypoczynkiem i rekreacją.
Postanowieniem z dnia [.] grudnia 2015 r. nr [.], Starosta Powiatu [.] na podstawie art. 61a § 1 i 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r. poz. 267 z późn. zm.) dalej zwanej: "K.p.a.", odmówił wszczęcia postępowania w sprawie przeprowadzenia gleboznawczej klasyfikacji gruntów wywłaszczonych pod zbiornik wodny w [.] i [.].
W uzasadnieniu podano, że grunty wywłaszczone pod zbiornik wodny, znajdujące się w liniach wywłaszczenia, nie są gruntami rolnymi i leśnymi, a zatem nie podlegają i nie mogą podlegać gleboznawczej klasyfikacji gruntów. Ponadto objęte wnioskiem działki stanowią własność Skarbu Państwa i pozostają w użytkowaniu wieczystym P. S.A. z/s w [.]. Tylko te wymienione podmioty są legitymowane do zgłoszenia wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie gleboznawczej klasyfikacji gruntów. Wójt Gminy [.] nie posiadał zatem przymiotu strony, a powoływane przez niego przepisy prawa wskazują nie na interes prawny, lecz określają tylko podstawę jego działania jako organu administracji publicznej. To zaś stanowiło podstawę do odmowy wszczęcia postępowania.