Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 2 listopada 2016 r., sygn. II SA/Po 454/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Drzazga Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędzia WSA Tomasz Świstak (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Edyta Rurarz - Kwietniewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 02 listopada 2016 r. sprawy ze skargi P. C. na czynność Starosty z dnia [...] marca 2016r. Nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu opłaty za wydanie karty pojazdu I. stwierdza bezskuteczność zaskarżonej czynności, II. uznaje obowiązek Starosty do dokonania na rzecz P. C. zwrotu kwoty [...]zł ([...] złotych) stanowiącej opłatę uiszczoną za wydanie karty pojazdu samochodu marki Opel Vectra seria nr [...] o numerze rejestracyjnym [...], III. zasądza od Starosty na rzecz skarżącego kwotę [...]zł (dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów sądowych.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 22 marca 2016 r. P. C. wystąpił do Starosty [...] w T. o zwrot kwoty [...]zł stanowiącej nadpłatę opłaty za wydanie karty pojazdu przy rejestracji pojazdu marki Opel Vectra, sprowadzonego z zagranicy, dla którego zostały wydane tablice rejestracyjne o nr [...] [...]

W uzasadnieniu wnioskodawca powołał się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 17 stycznia 2006 r., sygn. akt U [...], w którym Trybunał orzekł, że § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 lipca 2003 r. w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu (Dz. U. Nr 137, poz. 1310) jest niezgodny z art. 77 ust. 4 pkt 2 i ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 ze zm.).

Starosta w odpowiedzi na wniosek, pismem z dnia [...] marca 2016 r., nr [...], wskazał, że organ powiatowy nie ma prawa do zwrotu opłaty, ani do swobodnego określania jej wysokości. Zaznaczył, że obowiązek wniesienia opłaty wynika wprost z aktu rangi ustawowej tj. art. 77 ust. 3 ustawy - Prawo o ruchu drogowym (dalej: P.r.d.), a jej wysokość z przepisu wykonawczego do tej ustawy, a mianowicie obowiązującego wówczas rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 lipca 2003 r. w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu (dalej: rozporządzenie). Ponadto obowiązek wniesienia opłaty i jej wysokość wynika bezpośrednio z przepisu prawa, a obowiązek ten jest powszechny i skierowany do wszystkich, którzy zarejestrowali pojazd inny niż ten, o którym mowa w art. 77 ust. 1 P.r.d. Tak więc pobranie opłaty jest czynnością materialno-techniczną i nie ma podstawy prawnej do rozstrzygania w drodze decyzji administracyjnej o jej zwrocie w całości lub w części.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00