Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 9 listopada 2016 r., sygn. II SA/Po 501/16

 

Dnia 09 listopada 2016 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Drzazga Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędzia WSA Tomasz Świstak (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Wąsik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 listopada 2016 roku sprawy ze skargi J. K. na czynność Komendant Policji z dnia [...] lutego 2013 roku Nr [...] w przedmiocie odmowa zmiany wpisu w ewidencji punktów karnych i cofnięcia wniosku o sprawdzenie kwalifikacji kierowcy oddala skargę

Uzasadnienie

Komendant Policji (dalej: Komendant Policji lub WKWP) pismem z dnia [...] lutego 2013 r., nr [...], odpowiadając na wniosek J. K. z dnia [...] stycznia 2013 r., odmówił skorygowania liczby punktów w ewidencji ukaranych kierowców, informując, że zapisy dotyczące wykroczeń wnioskodawcy zostały dokonane zgodnie z obowiązującym wówczas rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] grudnia 2002 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego (Dz. U. Nr 236 poz. 1998 ze zm.).

Organ wyjaśnił, że w dniu [...] kwietnia 2012 r. w miejscowości B. kierując samochodem osobowym J. K. trzykrotnie naruszył przepisy poprzez: 1) przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h - art 92a K.w., 2) wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi art.97 K.w., 3) niestosowanie się do znaku P-4 - linia podwójna ciągła - art. 92 § 1 K.w. Policjant nakładając mandat zastosował dyspozycję art. 96 § 1 ustawy z dnia [...] sierpnia 2001 r. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (t.j. Dz. U. 46 poz.275 z późn.zm.), dalej: K.p.o.w., zgodnie z którą funkcjonariusz w postępowaniu mandatowym może nałożyć grzywnę w wysokości do 500 zł, a w przypadku, o którym mowa w art. 9 § 1 Kodeksu wykroczeń - do 1000 zł. Dlatego WKWP stwierdził, że postępowanie w sprawie tego wykroczenia zostało zakończone właśnie w postępowaniu mandatowym, a zgodnie z art. 98 § 3 K.p.o.w. mandat karny kredytowany staje się prawomocny z chwilą pokwitowania jego odbioru przez ukaranego. W związku z tym, że J. K. potwierdził odbiór mandatu własnoręcznym podpisem, mandat stał się prawomocny i na podstawie § 4 ust. 1 oraz § 2 ust. 4 wyżej wskazanego rozporządzenia dokonano w ewidencji ukaranych kierowców wpisu ostatecznego 24 punktów. Dlatego Komendant Policji uznał, że sporządzony wniosek o ponowne sprawdzenie kwalifikacji jest całkowicie zasadny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00