Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 29 listopada 2016 r., sygn. II SA/Ol 1236/16

Zagospodarowanie przestrzenne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Osipuk (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Matczak Sędzia WSA Piotr Chybicki Protokolant st. referent Maciej Lipiński po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 listopada 2016 r. sprawy ze skargi Wojewody na uchwałę Rady Miejskiej z dnia "[...]" r., Nr "[...]" w przedmiocie uchwalenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy oddala skargę.

Uzasadnienie

Uchwałą Nr XXIII(148)/16 z dnia 29 marca 2016 r., Rada Miejska w Barczewie uchwaliła zmianę Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Barczewo.

W skardze, złożonej do tut. Sądu, na tę uchwałę, Wojewoda Warmińsko - Mazurski zarzucił, że zmiana studium nastąpiła z naruszeniem art. 10 ust. 1 pkt 11, art. 10 ust. 2 pkt pkt 3, pkt 12, pkt 14 i pkt 14a ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu

i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2016 r., poz. 778, z późn. zm.), dalej jako "u.p.z.p.", w związku z § 4 ust. 1 pkt 2, 3, 4, § 6 pkt 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 kwietnia 2004 r. w sprawie zakresu projektu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowani przestrzennego gminy.

Wojewoda wskazał, że w ustaleniach tekstowych i na załączniku graficznym Studium

w części wyznaczającej kierunki zagospodarowania przestrzennego gminy, nie ujawniono wszystkich udokumentowanych złóż kopalin, w tym złoża kruszywa "Łęgajny V", zatwierdzonego w dniu 15 kwietnia 2013 r. decyzją Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Złoża kopalin, jako zasoby środowiska naturalnego podlegają ochronie na mocy przepisów ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U.

z 2015 r. poz. 196 ze zm.) oraz ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U z 2016 r., poz. 672, z późn. zm.), polegającej na racjonalnym ich gospodarowaniu oraz kompleksowym wykorzystaniu. W tym celu udokumentowane obszary złóż kopalin winny być wprowadzone, na podstawie przyjętej bez zastrzeżeń dokumentacji geologicznej, zarówno do uwarunkowań, jak i kierunków zagospodarowania przestrzennego studium. W ocenie organu nadzoru, takie ustalenia zapewniają należytą ochronę udokumentowanych zasobów środowiska naturalnego. Nieujawnienie zatem wszystkich występujących w granicach administracyjnych gminy obszarów udokumentowanych złóż kopalin i tym samym, nieuwzględnienie wszystkich uwarunkowań o których mowa w art. 95 Prawo geologiczne i górnicze oraz art. 10 ust. 1 pkt 11 u.p.z.p. stanowi o niewypełnieniu delegacji ustawowej w tym zakresie. Wojewoda dodał, że ustalenia zmiany studium zostały sformułowane niekonsekwentnie, gdyż inne złoża kopalin na terenie gminy Barczewo ujawnione zostały w uwarunkowaniach i kierunkach zagospodarowania przestrzennego gminy. Zarzucił ponadto, że w ustaleniach tekstowych

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00