Orzeczenie
Wyrok WSA w Kielcach z dnia 17 listopada 2016 r., sygn. I SA/Ke 471/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Kuchta, Sędziowie Sędzia WSA Maria Grabowska (spr.), Sędzia WSA Ewa Rojek, Protokolant Starszy inspektor sądowy Anna Szyszka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 listopada 2016 r. sprawy ze skargi W. C. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie skargi na czynność egzekucyjną 1. uchyla zaskarżone postanowienie i poprzedzające je postanowienie organu I instancji; 2. przyznaje od Skarbu Państwa (Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach) na rzecz adwokata M.F. kwotę 295,20 (dwieście dziewięćdziesiąt pięć 20/100) złotych, w tym 55,20 (pięćdziesiąt pięć 20/100) złotych podatku od towarów i usług, tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Skarbowej w K. (dalej "Dyrektor" "organ") postanowieniem
z [...] r. znak: [...] utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w O. Ś. (dalej "Naczelnik") z [...] r. znak: [...], którym oddalono skargę W.c. na czynność egzekucyjną - zajęcie wierzytelności pieniężnej z tytułu zasiłku chorobowego, dokonaną przez organ egzekucyjny - Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w O. Ś. na podstawie zawiadomienia z 4 grudnia 2015 r. znak: EA/JP/502/2015 w celu realizacji należności objętych tytułami wykonawczymi nr SM6 /2704/13 oraz nr SM 6/997/15.
W motywach rozstrzygnięcia organ wskazał, że Naczelnik Urzędu Skarbowego w O. Ś. prowadzi postępowanie egzekucyjne wobec W.c. na podstawie wystawionych przez ten organ tytułów wykonawczych o numerach: SM6/2704/13, SM6/997/15 obejmujących zaległości z tytułu podatku od towarów i usług za miesiące: październik, listopad, grudzień 2008 r., oraz grudzień 2009 r. W celu realizacji zaległości organ egzekucyjny na podstawie zawiadomienia z 13 listopada 2015 r., dokonał zajęcia wynagrodzenia za pracę u pracodawcy E.-D. SYSTEM Sp. z o.o. z siedzibą w O. Ś.. W odpowiedzi na zawiadomienie o zajęciu pracodawca poinformował organ o wysokości osiąganego przez dłużnika wynagrodzenia oraz wskazał, że przebywa on na zwolnieniu lekarskim, czego skutkiem jest nie osiągnięcie przez niego pełnego wynagrodzenia za pracę, które wynosi 1.800 zł. brutto. Zawiadomieniem z 4 grudnia 2015 r. organ egzekucyjny dokonał zajęcia wierzytelności pieniężnej z tytułu świadczeń emerytalno-rentowych - zasiłku chorobowego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych O/K., Inspektorat w O. Ś.. Powyższe zawiadomienie W.c. otrzymał 23 grudnia 2015 r., natomiast dłużnikowi zajętej wierzytelności zostało doręczone 7 grudnia 2015 r. Pismem z 3 lutego 2016 r., dłużnik zajętej wierzytelności poinformował organ egzekucyjny, że ze świadczenia przyznanego W.c., dokonał potrącenia kwoty 776,63 zł., która została przekazana na konto podane w zawiadomieniu. W.c. wniósł do Naczelnika pismo zatytułowane zażalenie na zajęcie egzekucyjne poborów wypłacanych z racji zwolnienia lekarskiego z ZUS O/Kielce Inspektorat w O. Ś., które zostało rozpoznane jako skarga na czynność egzekucyjną. Postanowieniem z 14 stycznia 2016 r., Naczelnik skargę W.c. oddalił. Na skutek złożonego przez stronę zażalenia Dyrektor, postanowieniem z 18 marca 2016 r., uchylił wskazane postanowienie i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia, wskazując na konieczność wyjaśnienia zakresu żądania strony oraz dokonanie oceny prawidłowości czynności. Postanowieniem z 25 kwietnia 2016 r., po ponownym rozpatrzeniu sprawy, Naczelnik oddalił skargę na czynność egzekucyjną - zajęcie wierzytelności pieniężnej z tytułu zasiłku chorobowego, dokonaną przez organ egzekucyjny.