Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 22 listopada 2016 r., sygn. I SA/Gl 697/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Eugeniusz Christ, Sędziowie WSA Paweł Kornacki (spr)., Beata Machcińska, , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 22 listopada 2016 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. w B. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie skargi na czynności egzekucyjne oddala skargę.

Uzasadnienie

1. Pełnomocnik A. spółki z o.o. w B. B. wniósł skargę na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] r., utrzymujące w mocy w postanowienie Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] r. oddalające skargę na czynności egzekucyjne, tj. na egzekucję z pieniędzy.

2. Zaskarżone postanowienie zostało wydane na gruncie następującego stanu sprawy.

2.1. Dyrektor Izby Celnej w K. prowadził egzekucję administracyjną wobec zobowiązanej spółki. W dniu [...] r. organ egzekucyjny w lokalu w G., ul. [...], dokonał pobrania od zobowiązanej spółki gotówki w kwocie [...] zł. Kwotę tę zaliczono na należności wynikające z tytułu wykonawczego z dnia [...] r.

Ze sporządzonego przez poborcę skarbowego protokołu z czynności wynika, że do lokalu zajmowanego przez spółkę, w którym znajdowały się wydzierżawione przez spółkę automaty do gier, przybył poborca skarbowy. Znajdował się tam przedstawiciel spółki, który posiadał klucze do automatów. Po otwarciu automatów, wyjęto z nich łącznie [...] zł.

2.2. Pełnomocnik spółki wniósł skargę na powyższe czynności egzekucyjne, polegające na otwarciu urządzeń do gier na automatach. Stwierdził, że egzekucja prowadzona przez Dyrektora Izby Celnej w K. jest niedopuszczalna z uwagi na to, że tytuły wykonawcze obejmują należności, które powstały na podstawie nieobowiązujących przepisów. Wskazał również, że organy celne z jednej strony uznają urządzanie gier za przestępstwo, a z drugiej egzekwują kwoty z tych urządzeń uznając ją za legalną działalność. Podniósł także uciążliwość zastosowanego środka egzekucyjnego, którego zastosowanie uniemożliwia prowadzenie działalności gospodarczej przez spółkę. Wskazał, że automaty do gier nie stanowią jedynego majątku spółki, z którego organ egzekucyjny mógłby prowadzić egzekucję.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00