Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 16 listopada 2016 r., sygn. II SA/Gd 400/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Dorota Jadwiszczok Sędziowie: WSA Mariola Jaroszewska (spr.) WSA Dariusz Kurkiewicz po rozpoznaniu w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 16 listopada 2016 r. sprawy ze skargi E. P. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 7 czerwca 2016 r., nr [...] w przedmiocie udostępnienia akt sprawy stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie przejęcia na własność Skarbu Państwa nieruchomości rolnej oddala skargę.
Uzasadnienie
E. P. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 7 czerwca 2016 r., utrzymujące w mocy postanowienie tego organu z dnia 9 maja 2016 r., nr akt [..], o odmowie udostępnienia skarżącej akt sprawy nr [..].
Zaskarżone postanowienie podjęto w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:
Pismem z dnia 20 kwietnia 2016 r. E. P. zwróciła się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego z wnioskiem o wyznaczenie terminu do zapoznania się z aktami sprawy prowadzonej przez SKO, nr [..]. W uzasadnieniu wyjaśniła i udokumentowała, że od 1995 r. jest dzierżawcą nieruchomości, której dotyczy prowadzone postępowanie i przysługuje jej prawo pierwokupu. Rozpoczęła wykup gruntów jednak procedura została wstrzymana do czasu załatwienia sprawy przez Kolegium. Dzierżawa jest tytułem prawnym do dysponowania nieruchomością zaś wynikającej z niej ustawowe prawo pierwokupu daje wnioskodawcy interes prawny do udziału w postępowaniu, w tym do przeglądania akt sprawy.
Postanowieniem z dnia 9 maja 2016 r., nr [..], Samorządowe Kolegium Odwoławcze odmówiło udostępnienia E. P. akt sprawy prowadzonej pod nr. [..], z uwagi na brak przymiotu strony w przedmiotowym postępowaniu.
We wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy E. P. zarzuciła naruszenie art. 28 k.p.a. poprzez bezpodstawne przyjęcie, że nie posiada interesu w udostępnieniu jej akt postępowania, naruszenie art. 73 k.p.a. poprzez przyjęcie, że nie jest stroną postępowania i nie przysługuje jej prawo wglądu do akt sprawy. Wniosła o ponowne rozpatrzenie przedmiotowego wniosku, zmianę zaskarżonego postanowienia i udostępnienie jej akt postępowania. Według niej sprawa dotyczy jej praw i obowiązków. Wnioskodawczyni jest dzierżawcą przedmiotowego gruntu, na którym prowadzi działalność gospodarczą rolną. Stwierdzenie nieważności decyzji ostatecznej Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej z dnia 7 lutego 1961 r. nr [..] w sprawie przejęcia na własność Państwa nieruchomości położonej we wsi K. pow. T. o powierzchni 81,04 ha, w sposób istotny wpłynie na jej prawa i obowiązki. Przede wszystkim wygaśnie umowa dzierżawy oddająca przedmiotową nieruchomość w posiadanie zależne. Ponadto, charakter prowadzonej działalności wymaga wcześniejszej wiedzy o tym, kto jest lub będzie w przyszłości prawnym właścicielem gruntu. Wnioskodawczyni przywołała wyrok WSA w Poznaniu z dnia 28 lutego 2013 r., sygn. akt I SA/Po 963/13, w którym wskazano, że z art. 138 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami jednoznacznie wynika interes prawny dzierżawcy, skoro decyzja podjęta w postępowaniu zwrotowym ma bezpośredni wpływ na jego sytuację prawną. W razie ostatecznego orzeczenia o zwrocie przedmiotu dzierżawy umowa, z upływem 3 miesięcy wygasa niezależnie od woli stron zawartej umowy. Wobec tego dzierżawca nieruchomości objętej postępowaniem o zwrot jest stroną toczącego się postępowania administracyjnego. Zdaniem wnioskodawczyni to orzeczenie ma zastosowanie do niniejszej sprawy. Wydanie decyzji stwierdzającej nieważność decyzji Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej doprowadzi do zwrotu przedmiotowej nieruchomości.