Orzeczenie
Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 23 listopada 2016 r., sygn. I SA/Bd 712/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Ewa Kruppik-Świetlicka Sędziowie: sędzia WSA Izabela Najda-Ossowska (spr.) sędzia WSA Halina Adamczewska-Wasilewicz Protokolant: starszy sekretarz sądowy Stanisława Majkut po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 listopada 2016 r. sprawy ze skargi M. K. U. O. P. Sp. z o.o. w B. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną 2. zasądza od Ministra Finansów na rzecz M. K. U. O. P. Sp. z o.o. w B. kwotę 457,00 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
1. We wniosku z [...] r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego M. Sp. z o.o., (dalej: Spółka/skarżąca) przedstawiła następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe: Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie szeroko rozumianej gospodarki odpadami. Została zawiązana [...] r. przez Prezydenta Miasta B. na podstawie uchwały Rady Miasta Bydgoszczy z 24 października 2007 roku. Zagospodarowanie odpadów odbywa się m.in. przez składowanie na składowisku B., które nabyła w 2008 roku, w drodze aportu wniesionego przez miasto Bydgoszcz (jedynego udziałowca). Od tego roku Spółka rozpoczęła jego użytkowanie. Składowisko złożone jest z dwóch kwater, pierwsza z nich została wybudowana i oddana do użytkowania w 2001 r., jeszcze przed przejęciem składowiska przez Spółkę, druga - została wybudowana i oddana do użytkowania przez Spółkę w 2013 r.
2. Spółka wskazała na rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 24 marca 2003 r. (Dz. U. z 2003 r. nr 61, poz. 549, ze zm.) w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących lokalizacji, budowy, eksploatacji i zamknięcia, jako opisujące warunki jakim powinny odpowiadać poszczególne typy składowisk odpadów (obowiązujące od 25 kwietnia 2003 r. do 17 maja 2013 r. tj. w okresie użytkowania składowiska B.). Określało ono obowiązki przeprowadzenia rekultywacji składowisk odpadów komunalnych (odpady inne niż niebezpieczne i obojętne), stąd Spółka w latach 2008-2012 tworzyła rezerwę na rekultywację składowiska, zgodnie z art. 35d ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2013r poz. 330 późn. zm.). W.w. rezerwy, prezentowane w księgach rachunkowych jako pozostałe koszty operacyjne, nie były ujmowane do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 851, z późn. zm dalej ustawa p.d.o.p.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right