Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 6 października 2016 r., sygn. II SA/Wa 691/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Ewa Kwiecińska Sędzia WSA - Iwona Maciejuk Sędzia WSA - Stanisław Marek Pietras (spraw.) Protokolant - spec. Ewa Kielak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 października 2016 r. sprawy ze skargi R.L. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] lutego 2016 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia z dotychczasowego stanowiska i przeniesienia na inne stanowisko służbowe - oddala skargę -

Uzasadnienie

Komendant Wojewódzki Policji w K. rozkazem personalnym z dnia [...] grudnia 2015 r. nr [...], działając na podstawie art. 32 ust. 1 i 2, art. 36 oraz art. 37 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 roku o Policji (tekst jedn. Dz. U. z 2015 r., poz. 355 ze zm.), z dniem [...] stycznia 2016 r. powierzył skarżącemu sierż. sztab. R. L. pełnienie obowiązków służbowych na stanowisku referenta Zespołu do spraw [...] Komendy Miejskiej Policji w K., a dotychczas pełniącego obowiązki referenta Sekcji do spraw [...], zaś z dniem [...] stycznia 2016 r. zwolnił z pełnienia obowiązków służbowych oraz zajmowanego stanowiska i z dniem [...] stycznia 2016 r. przeniósł z urzędu, do pełnienia służby w Komendzie Powiatowej Policji w N. W uzasadnieniu podał, że Komendant Powiatowy Policji w N. wystąpił z wnioskiem personalnym o przeniesienie sierż. szt. R. L. do pełnienia służby w tej jednostce wskazując na konieczność uzupełnienia stanu osobowego jednostki i potrzebą usprawnienia realizowanych zadań służbowych, zaś skarżący posiada odpowiednie przeszkolenie oraz doświadczenie zawodowe, co ułatwi realizację zadań w zakresie utrzymania bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie powiatu nowotarskiego.

W odwołaniu z dnia [...] stycznia 2016 r. do Komendanta Głównego Policji, skarżący wniósł o uchylenie zaskarżonego rozkazu personalnego i opisał swój dotychczasowy przebieg służby oraz wskazał, że nie został poinformowany przez przełożonych o możliwości przeniesienia do KPP w N., jak również nie został zapoznany z treścią wniosku personalnego złożonego przez Komendanta Powiatowego Policji w N. Wskazał, że Komenda Powiatowa Policji w N. oddalona jest od jego miejsca zamieszkania o około 80 km, co będzie generować miesięczny koszt dojazdu w kwocie około 1000 - 1200 zł, zaś czas dojazdu do nowego miejsca pełnienia służby wynosić będzie od 2 do 4 godzin. Dodał, iż przemęczenie psychofizyczne doprowadzi do nieefektywnego wykonywania obowiązków służbowych, jak również opisał swoją sytuację finansową oraz stwierdził, że rozłąka z synem może doprowadzić do poważnych zaburzeń psychicznych oraz problemów w szkole. Zwrócił się więc o określenie przez Komendanta Głównego Policji celów dotyczących jego przeniesienia, skoro nie przemawiają za tym żadne logiczne argumenty. Ponadto wszelkie decyzje podejmowane przez organy państwowe powinny być podejmowane z pełnym poszanowaniem praw człowieka, obowiązujących przepisów i norm prawnych, nie powinny również wpływać negatywnie na życie osoby, której decyzja dotyczy. Tymczasem wejście do obrotu prawnego zaskarżonej decyzji doprowadzi do sytuacji, w której nie będzie go stać na spłacenie zobowiązań finansowych, zaś przeniesienie do N. spowoduje ograniczenie jego prawa własności z uwagi na brak możliwości korzystania z opłaconych usług telewizyjnych czy internetowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00