Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 18 października 2016 r., sygn. II SA/Rz 31/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Elżbieta Mazur - Selwa Sędziowie WSA Ewa Partyka /spr./ WSA Marcin Kamiński Protokolant specjalista Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 października 2016 r. sprawy ze skargi A. M. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] grudnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki -skargę oddala-
Uzasadnienie
Pracownicy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w [.] (dalej: "PINB") przeprowadzili czynności kontrolne na działce nr ewid. 966 przy ul. [.] w [.]. Następnie organ nadzoru budowlanego wszczął z urzędu postępowanie w sprawie przebudowy i rozbudowy ganku budynku mieszkalnego na tej działce.
Postanowieniem z dnia [.] lipca 2015 r. nr [.], Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wstrzymał inwestorowi - AM, prowadzenie robót budowlanych przy ww. obiekcie i zobowiązał w trybie art. 49b ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 1409 z późn. zm.) do przedstawienia w terminie 30 dni określonych dokumentów. Termin ten został przedłużony na wniosek inwestora do dnia 6 października 2015 r. u upłynął bezskutecznie.
Decyzją z dnia [.] października 2015 r. nr [.], organ powiatowy nakazał AM rozbiórkę przydomowego ganku o wym. 2,88 x 9,70 m zlokalizowanego na działce nr ewid. 966.
Organ ustalił, że na działce nr 966 znajduje się budynek mieszkalny z dobudowanym gankiem o wym. 2,88 x 9,7 m, nad którym znajduje się taras z dostępem do budynku mieszkalnego. Zgodnie z mapą zasadniczą z 1981 r. ganek miał wymiary 2,5 x 6,5 m, przy czym nie wzniesiono go wraz z budynkiem, który wybudowano około 1950 r., lecz później. W 2012 r. rozebrano część ganku i na istniejących fundamentach postawiono nowe ściany z pustaków i wykonano nad nimi strop. Ganek powiększono od strony wschodniej o 2,9 m, (zakres rozbudowy stwierdzono na podstawie śladów na ścianie budynku mieszkalnego). W ganku znajduje się główne wejście do budynku i nie jest on wykończony wewnątrz. Właścicielem działki jest AM, jednak inwestorem robót był AM, który nie dysponował wymaganym zgłoszeniem. Wobec tego w celu legalizacji popełnionej samowoli budowlanej nałożono na inwestora obowiązek przedłożenia określonych dokumentów, który nie został dopełniony. Z tego powodu, na podstawie art. 49b ust. 1 i 3 oraz art. 52 Prawa budowlanego (dalej też też P.b.), orzeczono o nakazie rozbiórki ganku.