Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 19 października 2016 r., sygn. II SA/Po 640/16

Planowanie przestrzenne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Świstak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Danuta Rzyminiak - Owczarczak Sędzia WSA Elwira Brychcy Protokolant St. sekretarz sąd. Monika Pancewicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 października 2016 r. sprawy ze skargi M. Ł. na uchwałę Rady Gminy z dnia [...] kwietnia 2013r. Nr [...] w przedmiocie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego I. Stwierdza że zaskarżona uchwała wydana została z naruszeniem prawa w części obejmującej wskazanie, że terenów działki nr ew. [...] w N. , gmina D., na którym występuje udokumentowane złoże kopalin w postaci piasków i żwirów nie przeznacza się pod eksploatacje kruszywa, II. Zasądza od Wójta Gminy D. na rzecz skarżącego kwotę [...]zł (trzysta złotych) tytułem zwrotu kosztów sądowych.

Uzasadnienie

Uchwałą z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...] Rada Gminy przyjęła zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy D., w części obejmującej dz. ewid. [...] w [...], [...] w S. oraz [...] w M. , Gm. D., stwierdzając, że przedmiotowa zmiana polega na wyznaczeniu udokumentowanych złóż kruszywa naturalnego, zgodnie z rysunkiem studium.

Pismem z dnia [...] kwietnia 2016 r. M. Ł., działając na podstawie art. 101 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2015 r. poz. 1515 ze zm., dalej: u.s.g.), jako właściciel nieruchomości nr [...] w N. gm. D., wezwał Radę Gminy do usunięcia naruszenia prawa poprzez uchylenie postanowień uchwały Rady Gminy z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy D., w części obejmującej dz. ewid. [...] w [...], [...] w S. oraz [...] w M., Gm. D., w zakresie, w jakim wyłączają one możliwość przeznaczenia ww. działki pod eksploatację kruszywa.

W uzasadnieniu skarżący wskazał, że powyższa uchwała mimo uwzględnienia w studium udokumentowanych złóż kruszywa naturalnego na działce nr [...] w [...], zawiera też postanowienia wykluczające przeznaczenie tejże nieruchomości pod eksploatację kruszywa. Na str. 81 tegoż zmienionego studium przyjęto, że "Terenów, na których ujawniono złoże nie przeznacza się pod eksploatację kruszywa". Tymczasem, zdaniem wnoszącego wezwanie, złoża kopalin są wartością podlegającą prawnej ochronie, która znajduje swój wyraz w przepisach ustawy z dnia z dnia [...] czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 1131 ze zm., dalej: P.g.g.), jak i przepisach ustawy z dnia z dnia [...] kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 672 ze zm., dalej: P.o.ś.). W art. 125 P.o.ś. zawarta jest klauzula ochronna, ustanawiająca dyrektywę, w myśl której złoża kopalin podlegają ochronie polegającej na racjonalnym gospodarowaniu ich zasobami oraz kompleksowym wykorzystaniu kopalin, w tym kopalin towarzyszących. Ochronę tę konkretyzuje art. 95 ust. 1 P.g.g. stanowiąc, że udokumentowane złoża kopalin (...), w celu ich ochrony ujawnia się w studiach uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego oraz planach zagospodarowania przestrzennego województwa. Kolejne jednostki redakcyjne artykułu wskazują, że dyrektywa ta ma moc obowiązku obwarowanego przymusem, zakreślają bowiem dwuletni termin na realizację tego obowiązku, licząc od dnia zatwierdzenia dokumentacji geologicznej. Wskazano też, że treść art. 10 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 778 ze zm., dalej: u.p.z.p.) koresponduje z powołanymi przepisami Prawa geologicznego i górniczego, albowiem w studium uwzględnia się uwarunkowania wynikające z występowania udokumentowanych złóż kopalin. Nie jest zatem dopuszczalne takie ukształtowanie studium, które niejako odgórnie wyklucza możliwość eksploatacji danego złoża. Takie postępowanie nie ma nic wspólnego z ochroną złoża. Dlatego zapisy zaskarżonego studium w tym zakresie są nieważne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00