Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 13 października 2016 r., sygn. II SA/Op 211/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Naumowicz Sędziowie Sędzia WSA Teresa Cisyk Sędzia WSA Grażyna Jeżewska (spr.) Protokolant St. inspektor sądowy Joanna Szyndrowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 października 2016 r. sprawy ze skargi G. K. i J. K. na decyzję Opolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Opolu z dnia 26 lutego 2016 r., nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji w sprawie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej przez G. K. i J. K. jest decyzja Opolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Opolu z dnia 26 lutego 2016 r., nr [...], uchylająca w całości decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w powiecie nyskim z dnia 20 kwietnia 2015 r., nr [...], i orzekająca o odmowie, na podstawie art. 155 K.p.a., uchylenia decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w powiecie nyskim z dnia 21 listopada 2014 r. nakazującej skarżącym rozbiórkę samowolnie wybudowanego zbiornika na nieczystości płynne, usytuowanego na działce nr a w [...] (powinno być [...] - dopisek Sądu).

Zaskarżona decyzja wydana została w następującym stanie faktycznym:

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w powiecie nyskim decyzją z dnia 21 listopada 2014 r., nr [...], na podstawie art. 37 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 24 października 1974 r. Prawo budowlane (Dz. U. nr 38, poz. 229, ze zm.) w związku z art. 103 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. nr 243, poz. 1623, ze zm.), nakazał skarżącym rozbiórkę samowolnie wybudowanego zbiornika na nieczystości płynne (szamba), usytuowanego na działce nr a w [...], której właścicielem jest Gmina [...] oraz na działce nr b stanowiącej własność skarżących. W uzasadnieniu decyzji organ podał, że roboty budowlane związane z wykonaniem nakrywy oraz dna szamba, na które strona nie posiada żadnej dokumentacji świadczącej o jego legalności, zostały wykonane w 1977 r., a okoliczność tę potwierdzają dokonane w tym roku przyłącza instalacji wodociągowej do budynku mieszkalnego. Organ wskazał także, że obecnie obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego nie dopuszcza zabudowy części działki nr a. Z archiwalnych map ewidencyjnych gruntów wynika bowiem, że działka nr a nigdy nie była działką budowlaną, a jej przeznaczenie od co najmniej 1968 r. określano jako drogę (ewentualnie rów).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00