Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 26 października 2016 r., sygn. II SA/Go 533/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Michał Ruszyński Sędziowie Sędzia WSA Sławomir Pauter (spr.) Sędzia WSA Grażyna Staniszewska Protokolant sekr. sąd. Małgorzata Zacharia-Gardzielewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 października 2016 r. sprawy ze skargi P spółki jawnej na decyzję Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego na rok 2011 oddala skargę.
Uzasadnienie
W dniu 17 maja 2012 r. do Biura Powiatowego ARiMR (dalej jako BP ARiMR) wpłynął wniosek o przyznanie płatności na rok 2011 złożony przez J.B. wraz z załącznikami graficznymi oraz oświadczeniem o przeznaczeniu traw uprawnych na trwałych użytkach zielonych na susz paszowy. Wnioskodawca zadeklarował do jednolitej płatności obszarowej (JPO) działki rolne o łącznej powierzchni 87,48 ha oraz do uzupełniającej płatności obszarowej do grupy upraw podstawowych (UPO) działki o łącznej powierzchni 87,48 ha.
W dniu 4 lipca 2011 roku do BP ARiMR wpłynął wniosek spółki P sp. j. o przyznanie jednolitej płatności obszarowej lub płatności uzupełniającej lub specjalnej płatności obszarowej do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowych drobnonasiennych w związku z przekazaniem gospodarstwa rolnego na rok 2011. Wraz z umową przejęcia gospodarstwa rolnego z dnia 31 maja 2011 roku zawartą pomiędzy wskazaną spółka a J.B.. Wniosek ten został następnie przekazany do BP ARiMR.
W dniu 8 stycznia 2013 r. przekazano z Sądu Okręgowego do BP ARiMR akt oskarżenia wniesiony m.in. przeciwko J.B., M.W. i S.M.. W akcie oskarżenia postawiono J.B. zarzuty dotyczące popełnienia przestępstw wyłudzenia od Skarbu Państwa nienależnych płatności obszarowych, gospodarowania na terenach o niekorzystnych warunkach i z tytułu płatności rolnośrodowiskowych, które to przestępstwa popełnił wspólnie i w porozumieniu z M.W.. Przestępstwa te popełnił poprzez składanie w ARiMR poświadczających nieprawdę dokumentów, z których wynikało, że jest użytkownikiem gruntów rolnych i na tej podstawie otrzymał nienależne dotacje z tytułu ONW i płatności rolnośrodowiskowych. W uzasadnieniu w/w aktu oskarżenia wskazano, iż w toku prowadzonego śledztwa zostały ujawnione okoliczności uzasadniające podejrzenie, że M.W. właściciel ponad 1000 ha gruntów rolnych wspólnie z innymi osobami, w tym S.M. będącą wspólnikiem w spółce P sp. j., K.S. i J.B. doprowadził Skarb Państwa w okresie od 2004 do 2011 roku do niekorzystnego rozporządzenia mieniem otrzymując nienależne dotacje do posiadanych przez siebie gruntów. Inne osoby, które formalnie składały wnioski o przyznanie płatności, gruntów tych nie posiadały i nie uprawiały.