Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 19 października 2016 r., sygn. II SA/Bd 17/16
Budowlane prawo
Dnia 19 października 2016 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Leszek Tyliński Sędziowie: sędzia WSA Joanna Brzezińska (spr.) sędzia WSA Elżbieta Piechowiak Protokolant: asystent sędziego Magdalena Gadecka-Kauczor po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 października 2016 roku sprawy ze skargi A. S. na decyzję K.-P. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w B. z dnia [...] października 2015 r. nr [...] w przedmiocie nakazu wykonania określonych czynności uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla Miasta B. z dnia [...] września 2015 r. nr [...].
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] 2015r. [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta [...], w sprawie zmiany sposobu użytkowania budynku gospodarczego na mieszkalny, nałożył na H. G., Z. G., E. G. i H. B. - współwłaścicieli nieruchomości położonej w [...] przy ul. [...] (działka nr [...] obr. [...]) i jednocześnie następców prawnych inwestora tj. W. G., obowiązek wykonania określonych czynności, w celu doprowadzenia wykonanych robót budowlanych do stanu zgodnego z prawem tj.:
- przedłożyć w tut. organie aktualne protokoły z przeglądów okresowych stanu technicznego: elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu; instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska, instalacji gazowych oraz przewodów kominowych, w terminie do dnia [...] 2015r.,
- wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji na użytkowanie dla pierwotnie istniejącego budynku gospodarczego oznaczonego na mapie ewidencyjnej symbolem 2m, w którym zmieniono sposób użytkowania na mieszkalny.
W obszernym odwołaniu od tej decyzji A. S. i F. S., jako współwłaściciele nieruchomości, w tym przedmiotowego budynku, podkreślając samowolną zmianę przez inwestora sposobu użytkowania budynku wybudowanego na podstawie decyzji z 1955r., która obejmowała funkcję gospodarczą - na funkcję mieszkalną, a następnie w roku 1969 r. jego dalszą samowolną rozbudowę, podkreślili, że nie była wyrażona nigdy zgoda na tego rodzaju inwestycję, która nie odpowiada wymogom prawa, w szczególności w zakresie bezpieczeństwa użytkowania instalacji. Odnosząc się do wielu postępowań toczących się w sprawie rozbiórki spornego obiektu budowlanego, podkreślili, że nie zostało nigdy przedłożone oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością wspólną na cele budowlane. Odwołujący zarzucając naruszenie szeregu przepisów postępowania oraz prawa materialnego i Konstytucji RP wnieśli o uchylenie zaskarżonej decyzji i jej zmianę zgodnie z prawem i uchwałami 7 sędziów NSA z dnia [...] stycznia 2011r. sygn. II OPS 2/10 oraz z 16 grudnia 2013r. sygn. II OPS 2/13.