Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 27 października 2016 r., sygn. I SA/Bk 440/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Paweł Janusz Lewkowicz, Sędziowie sędzia SO del. do WSA Małgorzata Anna Dziemianowicz (spr.), sędzia WSA Jacek Pruszyński, Protokolant referent stażysta Mateusz Kownacki, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 27 października 2016 r. sprawy ze skargi E. Spółki z o.o. w B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia [...] marca 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiąc luty 2015 roku oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] listopada 2015 r. nr [...], Naczelnik Urzędu Skarbowego w B. rozliczył "E." Sp. z o.o. w B. podatek od towarów i usług za luty 2015 r. w sposób odmienny, aniżeli zadeklarowała to Spółka. Organ pierwszej instancji zakwestionował korektę podstawy opodatkowania oraz podatku należnego z tytułu dokonania przez Spółkę "E." dostawy towarów w przypadku wierzytelności od "M." Sp. z o.o. Stwierdzono, że nie został spełniony warunek określony w art. 89a ust. 1 i 2 pkt 3 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm. - dalej w skrócie: "u.p.t.u."), tj. na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której dokonano korekty, dłużnik nie był zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.

Po rozpatrzeniu odwołania Spółki, Dyrektor Izby Skarbowej w B. decyzją z dnia [...] marca 2016 r. nr [...], utrzymał w mocy powyższe rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji.

Organ odwoławczy wskazał, że istota sporu sprowadza się do rozstrzygnięcia, czy podatnik miał prawo do korekty podstawy opodatkowania oraz podatku należnego z tytułu nieściągalnych wierzytelności od "M." Sp. z o.o.

Dyrektor Izby Skarbowej przedstawił zasady rozliczenia podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności uregulowane w przepisach art. 89a i art. 89b u.p.t.u. W dalszej kolejności stwierdził, że skarżąca Spółka w deklaracji VAT-7 za luty 2015 r. złożonej w dniu [...] marca 2015 r., dokonała korekty podstawy opodatkowania na kwotę 20.220.418,70 zł oraz podatku należnego na kwotę 4.650.696,30 zł w związku z nieściągalnością wierzytelności za towary sprzedane "M." Sp. z o.o.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00