Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 22 września 2016 r., sygn. II SA/Wa 227/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Maciejuk, Sędziowie WSA Sławomir Antoniuk (spr.), Andrzej Góraj, Protokolant st. specjalista Małgorzata Plichta, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 września 2016 r. sprawy ze skargi W. L. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] grudnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie uposażenia 1. uchyla zaskarżoną decyzję w zakresie w jakim uchyla ona decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] listopada 2015 r. nr [...] w części dotyczącej terminu ustalenia dodatku służbowego oraz ustalenia nowej wysokości dodatku służbowego z dniem [...] grudnia 2015 r.; 2. uchyla decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] listopada 2015 r. nr [...] w części dotyczącej przyznania od dnia [...] grudnia 2015 r. dodatku służbowego; 3. w pozostałej części skargę oddala; 4. zasądza od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na rzecz W. L. kwotę 497 zł (słownie: czterysta dziewięćdziesiąt siedem złotych), tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji (dalej jako Minister lub organ) decyzją z dnia [...] grudnia 2015 r. nr [...], wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 2 i art. 127 § 3 k.p.a., po rozpatrzeniu wniosku [...] W. L. o ponowne rozpatrzenie sprawy rozstrzygniętej decyzją tego Ministra z dnia [...] listopada 2015 r. nr [...] w przedmiocie przyznania z dniem 1 grudnia 2015 r. uposażenia, w tym dodatku służbowego w kwocie 5250 zł miesięcznie, uchylił zaskarżoną decyzję w części dotyczącej terminu ustalenia dodatku służbowego; orzekł, że ustalenie nowej wysokości dodatku służbowego nastąpi z dniem 21 grudnia 2015 r.; w pozostałym zakresie utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu powyższej decyzji organ wskazał, iż w dniu [...] listopada 2015 r. decyzją nr [...] ustalił [...] W. L. od dnia 1 grudnia 2015 r. dodatek służbowy w nowej niższej niż uprzednio wysokości, uwzględniając dyspozycyjność związaną z zajmowanym stanowiskiem i odpowiedzialność za podejmowane decyzje służbowe oraz stopień zdyscyplinowania przy realizacji zadań służbowych, a także inicjatywę w służbie. Wzięto również pod uwagę fakt dokonania poprzedniej zmiany wysokości dodatku służbowego w okolicznościach wskazujących na to, że przesłanki jakie powołano w uzasadnieniu w istocie nie miały zindywidualizowanego charakteru, w szczególności przez wskazanie jednobrzmiącego uzasadnienia w odniesieniu do szeregu osób oraz dokonanie zmiany jednocześnie w odniesieniu do tych osób z dniem 1 listopada 2015 r. Istotne znaczenie miał także fakt zwiększenia wysokości dodatku służbowego wszystkim tym osobom do maksymalnej dopuszczonej w przepisach wysokości. Przedstawione w poprzednio wydanej decyzji ogólnikowe uzasadnienie nie wskazywało w istocie jaka była podstawa faktyczna jej wydania, a tym samym decyzja nie spełniała wymogu należytego uzasadnienia zdania organu, który ją wydał. Ustalenie dodatku służbowego nastąpiło w wysokości przysługującej przed ostatnią zmianą w tym przedmiocie, to jest przed dniem 1 listopada 2015 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00