Wyrok WSA w Kielcach z dnia 29 września 2016 r., sygn. II SA/Ke 740/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Chobian (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal, WSA Beata Ziomek, Protokolant Starszy inspektor sądowy Katarzyna Tuz-Stando, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 września 2016r. sprawy ze skargi M. G. na decyzję Wojewody z dnia [...] znak: [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję organu I instancji; II. uchyla postanowienie Prezydenta Miasta z dnia [...] znak: [...]; III. zasądza od Wojewody na rzecz M. G. kwotę 500 ( pięćset ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wojewoda decyzją z [...] znak: [...], po rozpatrzeniu odwołania M.G. od decyzji Prezydenta Miasta z [...], zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej G.P. i J. P. pozwolenia na budowę obejmujące: rozbudowę, nadbudowę i przebudowę budynku gospodarczego o część mieszkalną wraz ze zmianą sposobu użytkowania na budynek mieszkalny jednorodzinny na terenie obejmującym działkę nr [...], obręb [...] w K. przy ul. K., na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r., poz. 290 ze zm.) oraz art. 138 § 1 pkt 1 kpa, utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.
W uzasadnieniu organ odwoławczy podał, że 25 lutego 2016 r. do Urzędu Miasta wpłynął wniosek G. P. i J. P. o pozwolenie na rozbudowę, nadbudowę i przebudowę budynku gospodarczego o część mieszkalną wraz ze zmianą sposobu użytkowania na budynek mieszkalny jednorodzinny na terenie obejmującym działkę nr [...], obręb [...] w K. Do wniosku inwestorzy załączyli: oświadczenie złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, w którym swoje prawo wywodzą z tytułu własności i projekt budowlany planowanej inwestycji.
Dalej Wojewoda stwierdził, że opisana wyżej inwestycja nie jest zaliczana do grupy przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, stąd nie wymaga ona sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko i nie podlega żadnym procedurom z zakresu ochrony środowiska. W konsekwencji wszelkie uciążliwości związane z budową i eksploatacją inwestycji zamykają się w granicy działki, na której jest ona zlokalizowana.