Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 22 września 2016 r., sygn. II SA/Gl 601/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska, Sędziowie Sędzia NSA Łucja Franiczek (spr.), Sędzia WSA Andrzej Matan, Protokolant Agnieszka Jurczak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 września 2016 r. sprawy ze skargi B. M. na akt Prezydenta Miasta [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie opłaty za wydanie karty pojazdu 1. uchyla zaskarżony akt, 2. uznaje obowiązek Prezydenta Miasta [...] dokonania na rzecz skarżącej zwrotu kwoty 425 (czterysta dwadzieścia pięć) złotych tytułem części opłaty za wydanie karty pojazdu, 3. zasądza od Prezydenta Miasta [...] na rzecz skarżącej kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia [...] r. obecnie skarżąca B. M. zwróciła się do Prezydenta Miasta G. o zwrot nadpłaty kwoty uiszczonej z tytułu opłaty za wydanie w dniu [...] r. karty pojazdu dla samochodu osobowego marki [...], nr rej. [...].

Działając z upoważnienia Prezydenta Miasta G. Zastępca Naczelnika Wydziału Komunikacji, pismem z dnia [...] r., nr [...], odmówił dokonania zwrotu żądanej kwoty podając, że brak jest do tego podstaw prawnych. Wyjaśniono, że organ rejestrujący pojazd, pobierając opłatę działał na podstawie przepisów obowiązujących w dniu złożenia wniosku o rejestrację pojazdu. Wskazano, że do dnia 14 kwietnia 2006 r. wysokość opłaty za kartę pojazdu określał § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 28 lipca 2006 r. w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu (Dz. U. nr 137, poz. 1310).

Zdaniem organu podstawy do zwrotu żądanej kwoty nie może stanowić opublikowanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 17 stycznia 2006 r., sygn. akt U 6/04, mocą którego orzeczono, że § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 lipca 2003 r. w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu, jest niezgodny z art. 77 ust. 4 pkt 2 u ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. nr 108, poz. 908 ze zm.) oraz z art. 92 ust. 1 i art. 217 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz, że przepis ten traci moc z dniem 1 maja 2006 r. W ocenie organu, skoro nie wprowadzono zasady wstecznego oddziaływania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, w postaci nieważności niekonstytucyjnego przepisu od samego początku, to przepis taki, do momentu utraty mocy obowiązującej w wyniku orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, był przepisem ważnym i obowiązującym. Do dnia wejścia w życie nowego rozporządzenia, wysokość opłaty za kartę pojazdu pozostawała bez zmian, a pobierane wcześniej opłaty na podstawie tego przepisu były opłatami należnymi. Przedmiotowe pismo zostało doręczone skarżącej w dniu [...] r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00