Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 4 kwietnia 2012 r., sygn. II SA/Gl 60/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Bogucka, Sędziowie Sędzia WSA Włodzimierz Kubik,, Sędzia WSA Rafał Wolnik (spr.), Protokolant Barbara Urban, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 kwietnia 2012 r. sprawy ze skargi W. F. na akt Starosty [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie opłaty za wydanie karty pojazdu 1. uchyla zaskarżony akt i orzeka, że nie podlega on wykonaniu w całości, 2. zasądza od Starosty [...] na rzecz skarżącego kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 19 kwietnia 2011 r. obecnie skarżący W. F. zwrócił się do Starostwa Powiatowego w B. z wnioskiem o zwrot nienależnie pobranej kwoty w wysokości 1.275,00 zł za wydanie trzech kart pojazdu dla samochodów: [...], nr rej. [...];[...], nr rej. [...] i [...], nr rej. [...].

Pismem z dnia [...]r. Nr [...], Naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w B., działający z upoważnienia Starosty [...], odmówił zwrotu wnioskowanej opłaty za wydanie kart pojazdu. Poinformował, że pobrane opłaty były zgodne z obowiązującymi w dacie ich pobrania przepisami ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2005 r., Nr 108, poz. 908 z późn. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 lipca 2003 r. w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu (Dz.U. Nr 137, poz. 1310). Organ zauważył też, że jego oceny nie zmienia wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 17 stycznia 2006 r., sygn. akt U 6/04, oraz że dopiero od dnia 15 kwietnia 2006 r. wprowadzone zostały mniejsze opłaty za kartę pojazdu. W ocenie organu żadne przepisy nie przewidują zwrotu opłat wcześniejszych.

Kolejnym pismem z dnia 4 maja 2011 r. skarżący wezwał Starostwo Powiatowe w B. do usunięcia naruszenia prawa poprzez zmianę stanowiska zawartego w piśmie z dnia [...] r. oraz o zwrot wnioskowanej kwoty. W uzasadnieniu tego wezwania powołał się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 17 stycznia 2006 r., a także na postanowienie Trybunału Sprawiedliwości WE w sprawie C-134/07.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00