Postanowienie WSA w Gdańsku z dnia 5 września 2016 r., sygn. II SA/Gd 289/16
Inne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Jadwiszczok (spr.) po rozpoznaniu w dniu 5 września 2016 r. w Gdańsku na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi A. J. na uchwałę Sejmiku Województwa z dnia 29 lutego 2016 r., nr [...], w przedmiocie utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania wokół Portu Lotniczego [...] w G. postanawia: 1. odrzucić skargę, 2. zwrócić skarżącemu A. J. ze Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku - kwotę 300 zł. (trzysta złotych) tytułem zwrotu wpisu.
Uzasadnienie
W dniu 29 lutego 2016 r Sejmik Województwa podjął uchwałę nr [...] w sprawie utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania wokół Portu Lotniczego [...]. W uchwale tej granicę zewnętrzną obszaru ograniczonego użytkowania wyznaczono się na podstawie obwiedni izolinii równoważnego poziomu dźwięku A LAeqN = 45 dB, pochodzącego od startów, lądowań i przelotów statków powietrznych. Granicę wewnętrzną obszaru ograniczonego użytkowania wyznacza granica terenu lotniska. Wprowadzono podział obszaru na dwie strefy i określono zakazy w każdej ze stref.
W uzasadnieniu uchwały wskazano, że zgodnie z art. 135 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2013 poz. 1232, ze zm.), jeżeli z przeglądu ekologicznego albo z oceny oddziaływania na środowisko wymaganej przepisami ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, albo z analizy porealizacyjnej wynika, że mimo zastosowania dostępnych rozwiązań technicznych, technologicznych i organizacyjnych nie mogą być dotrzymane standardy jakości środowiska poza terenem zakładu lub innego obiektu, to m.in. dla terenu lotniska tworzy się obszar ograniczonego użytkowania.