Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 3 sierpnia 2016 r., sygn. II SA/Wr 250/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Halina Kremis Sędziowie: Sędzia WSA Olga Białek (spr.) Sędzia WSA Anna Siedlecka Protokolant Ewa Trojan po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 3 sierpnia 2016r. sprawy ze skargi O. R., A. R., R. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia 8 stycznia 2016 r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia podziału nieruchomości I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. na rzecz strony skarżącej kwotę 200 zł (słownie: dwieście zł) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 12 listopada 2015 r. Burmistrz D. - w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy w związku z decyzją kasacyjną Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. - działając na wniosek Spółdzielni Mieszkaniowej w D., orzekł o zatwierdzeniu projektu podziału nieruchomości pozostającej w użytkowaniu wieczystym Spółdzielni, oznaczonej jako działka nr [...] o pow. 1952 m2 na działki nr [...] o pow. 252 m2 i nr [...] o pow. 1700 m2.

Organ ustalił, że przedmiotowa nieruchomość położona jest na terenie dla którego nie uchwalono miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Tym samym, zastosowanie w sprawie znajduje przepis art. 94 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (dalej u.g.n.) który stanowi, że w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - jeżeli nieruchomość położona jest na obszarze nieobjętym obowiązkiem sporządzenia planu miejscowego, podziału można dokonać gdy: 1/ nie jest on sprzeczny z przepisami odrębnymi albo 2/ jest zgodny z warunkami określonymi w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Organ stwierdził, że dla przedmiotowej nieruchomości nie ustalono w drodze decyzji warunków zabudowy, zatem podział może być dokonany o ile nie jest sprzeczny z przepisami odrębnymi.

Do wniosku o podział, Spółdzielnia dołączyła ostateczne postanowienie Burmistrza D. z dnia 16 września 2014 r. opiniujące pozytywnie wstępny projekt podziału działki nr [...]. Postanowienie to doręczone zostało tylko Spółdzielni Mieszkaniowej w D.. Za strony postępowania podziałowego organ I instancji uznał natomiast nie tylko wnioskującą Spółdzielnię, ale także O. R., A. R. i R. R. - a to z tej racji, że osoby te ubiegają się zwrot wywłaszczonej nieruchomości, obejmującej między innymi część działki nr [...]. W związku ze złożonym przez nich wnioskiem o zwrot wywłaszczonej nieruchomości przed Starostą D. toczy się postępowanie zwrotowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00