Orzeczenie
Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 25 sierpnia 2016 r., sygn. I SA/Wr 281/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Marta Semiczek, Sędziowie: sędzia WSA Daria Gawlak- Nowakowska, sędzia WSA Jadwiga Danuta Mróz (sprawozdawca), , Protokolant: sekretarz sądowy Daria Laskowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 25 sierpnia 2016 r. sprawy ze skargi M. R. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie: podatku od towarów i usług oddala skargę w całości.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi M.R. jest interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 4 grudnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług w zakresie wliczania do podstawy opodatkowania kwot otrzymanych przez komornika z tytułu zwrotu wydatków gotówkowych wymienionych w art. 39 ust. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (t.j. w Dz. U. z 2015 r. poz. 790 ze zm.; dalej: u.k.s.e.).
Wnioskiem z dnia 5 października 2015 r. (uzupełnionym 3 listopada 2015 r.) przedstawione zostało zdarzenie przyszłe, z którego wynika, że wnioskodawca planuje odbyć aplikację komorniczą, zdać egzamin i finalnie starać się o nominację na stanowisko komornika sądowego, po objęciu którego zamierza dokonywać rozliczeń podatkowych. Powołując się na interpretację ogólną Ministra Finansów z 9 czerwca 2015 r. nr [...], wedle której komornik sądowy prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, działając w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, wnioskodawca wskazał, że komornik sądowy w związku z nałożonymi obowiązkami wynikającymi z art. 2 u.k.s.e. wykonuje czynności egzekucyjne w sprawach cywilnych, a także inne czynności przekazane na podstawie odrębnych przepisów. Zgodnie z art. 39 ust. 1 u.k.s.e., w związku z prowadzeniem czynności egzekucyjnych, komornikowi należy się zwrot wydatków gotówkowych poniesionych w toku egzekucji w zakresie wymienionym w art. 39 ust. 2 u.k.s.e. Stosownie do art. 39 ust. 2 pkt 1 - 8 u.k.s.e. zwrotowi podlegają wydatki poniesione na: należności biegłych; koszty ogłoszeń w pismach; koszty transportu specjalistycznego, przejazdu poza miejscowość, która jest siedzibą komornika, przechowywania i ubezpieczania zajętych ruchomości; należności osób powołanych, na podstawie odrębnych przepisów, do udziału w czynnościach; koszty działania komornika, o których mowa w art. 8 ust. 11, poza terenem rewiru komorniczego; koszty doręczenia środków pieniężnych przez pocztę lub przelewem bankowym; koszty uzyskiwania informacji niezbędnych do prowadzenia postępowania egzekucyjnego lub wykonania postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia; koszty doręczenia korespondencji, za wyjątkiem kosztów doręczenia stronom zawiadomienia o wszczęciu egzekucji bądź postępowania zabezpieczającego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right