Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 31 sierpnia 2016 r., sygn. II SA/Ol 675/16

 

Dnia 31 sierpnia 2016 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia NSA Janina Kosowska (spr.) Sędziowie sędzia WSA Ewa Osipuk sędzia WSA Piotr Chybicki Protokolant specjalista Wojciech Grabowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 sierpnia 2016 roku sprawy ze skargi Wojewody Warmińsko-Mazurskiego na uchwałę Rady Gminy Iława z dnia 26 lutego 2016 roku nr XVIII/157/2016 w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Iława w obrębie geodezyjnym Ząbrowo - stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały.

Uzasadnienie

Z przekazanych wraz ze skargą Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie akt sprawy wynika, że w dniu 26 lutego 2016 r. Rada Gminy Iława (dalej zwana Radą Gminy) podjęła uchwałę nr XVIII/157/2016 w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy lława w obrębie geodezyjnym Ząbrowo (dalej zwaną uchwałą lub planem).

Uchwała ta stała się przedmiotem skargi Wojewody Warmińsko-Mazurskiego (dalej zwanego organem nadzoru) do tutejszego Sądu, w której organ nadzoru zażądał stwierdzenia jej nieważności w całości. W uzasadnieniu skargi organ nadzoru podał, że procedura prac planistycznych, w wyniku której uchwalono plan, rozpoczęta została w dniu 21 grudnia 2009 r. na skutek podjęcia przez Radę Gminy uchwały nr XXXVIII/384/09 w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zauważył, że czynność ta miała miejsce pod rządami ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w brzmieniu obowiązującym przed nowelizacją, jaka dokonana została mocą ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U nr 130, poz. 871; dalej zwana ustawą nowelizującą). Przytaczając brzmienie art. 4 ust. 2 ustawy nowelizującej, organ nadzoru uznał, że do oceny prawnej zaskarżonej uchwały stosować należy przepisy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w brzmieniu obowiązującym do dnia 21 października 2010 r., to jest przepisy obowiązujące przed wejściem w życie ustawy nowelizującej. Podniósł, że zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, w brzmieniu wówczas obowiązującym, uchwała rady gminy w sprawie uchwalenia planu miejscowego, obowiązuje od dnia wejścia w życie w niej określonego, jednak nie wcześniej niż po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia w dzienniku urzędowym województwa. Wskazał przy tym na sprzeczność z tym przepisem regulacji zawartej w § 30 zaskarżonej uchwały, w świetle którego, uchwała ta wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko - Mazurskiego. Stwierdził, że regulacja ta narusza art. 4 ust. 2 ustawy nowelizującej, a okoliczność ta powoduje, że uchwała nie może wejść w życie w terminie określonym przez Radę Gminy. Dodał, że wobec brzmienia cytowanego art. 29 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, brak jest możliwości określenia terminu wejścia w życie, przy posłużeniu się przepisami ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00