Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 9 sierpnia 2016 r., sygn. III SA/Gl 382/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Jużków, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Brandys-Kmiecik (spr.), Sędzia WSA Iwona Wiesner, Protokolant Katarzyna Lisiecka-Mitula, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 sierpnia 2016 r. przy udziale - sprawy ze skargi D. M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r., nr [...] Dyrektor Izby Celnej w K. , po rozpatrzeniu odwołania D. M. , utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w R. nr [...] z dnia [...] r. wymierzającą D. M. karę pieniężną w wysokości 36.000 zł za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry. W podstawie prawnej organ powołał art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 dalej jako "O.p.") oraz m.in. art. 89 ust. 1 pkt 2, ust. 2 pkt 2, art. 90 i art. 91 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. nr 201, poz. 1540 ze zm. - dalej jako "u.g.h.").
W uzasadnieniu wskazano, że w wyniku przeprowadzonej [...]r . przez funkcjonariuszy celnych Urzędu Celnego w R. kontroli w zakresie przestrzegania przepisów ustawy o grach hazardowych w lokalu [...] , znajdującym się w Z. , przy ulicy [...] stwierdzono 6 elektronicznych urządzeń do gier, z czego trzy - HOT SPOT nr [...] , HOT SPOT Platinum nr [...] , HOT SPOT nr [...], były włączone i gotowe do gry. Urządzenia te wyglądem przypominały automaty eksploatowane w kasynach gry; nie posiadały poświadczenia rejestracji; podmiot je eksploatujący nie dysponował zezwoleniem na urządzanie gier na automatach. Pracownik lokalu przedstawił kontrolującym umowę dzierżawy powierzchni w lokalu użytkowym zawartą pomiędzy D. M. prowadzącym działalność gospodarczą pod firmą "A" z siedzibą w B. przy ul. [...] a wspólnikami spółki cywilnej "B" z siedzibą w [...] przy ul. [...] . Przedmiotem dzierżawy była powierzchnia 3 m 2 w lokalu użytkowym znajdującym się w Z. przy ul. [...] i zgodnie z umową dzierżawca miał eksploatować urządzenie rozrywkowe (gra czasowo - zręcznościowa). Z umowy wynikało również, że gra czasowo - zręcznościowa eksploatowana na wydzierżawionej powierzchni posiada opinię techniczną sporządzoną przez rzeczoznawcę mgr inż. Z. S. , na podstawie której urządzenie nie podlega ustawie o grach hazardowych. Kontrolującym wydano opinie rzeczoznawcy odnoszące się do automatów HOT SPOT o numerach [...] , [...] , HOT SPOT PLATINUM [...] sporządzone na zlecenie “A" . Zgodnie z opiniami gry mają charakter zręcznościowy (kwalifikacja większościowa), nie posiadają funkcji mechanicznych i elektronicznych pozwalających na otrzymanie wygranej pieniężnej, rzeczowej lub przedłużającej czas gry, udział w grze jest odpłatny.