Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 3 sierpnia 2016 r., sygn. II SA/Bd 1396/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Leszek Tyliński Sędziowie sędzia WSA Jerzy Bortkiewicz (spr.) sędzia WSA Jarosław Wichrowski Protokolant starszy sekretarz sądowy Elżbieta Brandt po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 sierpnia 2016 r. sprawy ze skargi M. L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] października 2015 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku okresowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] września 2015 r., Nr [...], Burmistrz [...], po rozpatrzeniu wniosku M. L. - zwanego dalej "skarżącym", odmówił przyznania świadczenia z pomocy społecznej w formie zasiłku okresowego.

Jako podstawę prawną decyzji organ I instancji wskazał art. 2 ust. 1, art. 3 ust. 4, art. 4, art. 8 ust. 1 pkt 1, art. 11 ust. 2, art. 106 ust. 1, ust. 4 i art. 107 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tekst jedn. Dz. U. z 2015 r. poz. 163 ze zm. dalej jako: u.p.s.) oraz art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego.

W uzasadnieniu powyższej decyzji wskazano na konieczność spełnienia kryterium dochodowego przy ubieganiu się o przyznanie rzeczonego świadczenia, czego organ nie mógł ustalić albowiem brak było możliwości przeprowadzenia ze skarżącym rodzinnego wywiadu środowiskowego i brak współdziałania ww. z pracownikiem socjalnym.

Wyjaśniono, że w dniu [...].2015r., skarżący zgłosił się po raz pierwszy do organu z prośbą o pomoc. Poinformował, że nie ma stałego miejsca zamieszkania (pobytu), przebywa u znajomych. Oczekuje pomocy w formie pieniężnej oraz żywieniowej, podając adres zameldowania, tj. ul. [...] w [...]. Po sprawdzeniu przez pracownika socjalnego, okazało się, że wprawdzie pod wskazanym adresem znajduje się lokal mieszkalny ale nikogo w nim nie zastano, a według oświadczenia sąsiadów nikt w nim nie zamieszkuje i nie przebywa. Znajduje się tam skrzynka pocztowa, z której skarżący odbiera korespondencję. Pracownik socjalny podjął również działania w celu nawiązania kontaktu z żoną i ustalenia sytuacji rodzinnej (w miejscu jej zamieszkania nikogo nie zastano, po odebraniu pisma nie nawiązała kontaktu z pracownikiem socjalnym). Wskazano, że od [...] 2015 r., skarżący nie podał miejsca zamieszkania (pobytu), uniemożliwiając w ten sposób organowi przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00