Wyrok WSA w Krakowie z dnia 5 lipca 2016 r., sygn. III SA/Kr 1/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Dąbek Sędziowie WSA Kazimierz Bandarzewski (spr.) WSA Wojciech Jakimowicz Protokolant Małgorzata Krasowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 lipca 2016 r. sprawy ze skargi S. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 13 listopada 2015 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego I. skargę oddala; II. przyznaje od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie - na rzecz radcy prawnego P. D. Kancelaria Radcy Prawnego ul. [...] w K kwotę 240 zł (słownie: dwieście czterdzieści złotych) tytułem nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu podwyższoną o stawkę podatku od towarów i usług przewidzianą dla tego rodzaju czynności w przepisach o podatku od towarów i usług, obowiązującą w dniu orzekania o tych opłatach.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia z 5 marca 2014 r. S. B. zwrócił o przyznanie mu zasiłku celowego na miesiąc marzec 2014 r. na zakup leków artykułów spożywczych przy diecie cukrzycowo-wątrobowej.
Po rozpatrzeniu powyższego wniosku decyzją z dnia [...] 2014 r. znak: [...] organ I instancji postanowił odmówić S. B. zasiłku celowego z przeznaczeniem na pokrycie części lub całości kosztów leków i leczenia z powodu odmowy złożenia oświadczenia majątkowego. Przy czym decyzja ta w wyniku postępowania odwoławczego została uchylona, a sprawę przekazano do ponownego rozpatrzenia.
W trakcie ponownie prowadzonego postępowania organ ustalił, że na mocy postanowienia Sądu Rejonowego Wydział I Cywilny z dnia 8 kwietnia 2013 r. sygn. akt [...] na rzecz S. B. zasądzono spłatę od brata J. B. w kwocie 20 tys. złotych. Strona z tego tytułu w okresie od 11 czerwca 2013 r. do 30 grudnia 2013 r. uzyskała dochód w łącznej kwocie 14 tys. zł, o czym nie powiadomiła organu chociaż była do tego zobowiązana na podstawie art. 109 ustawy o pomocy społecznej i w okresie tym korzystała z pomocy w formie zasiłku stałego. Poza tym organ podał, że wobec braku możliwości przeprowadzenia wywiadu środowiskowego w dniu 28 maja 2015 r. zostało skierowane do strony pismo informujące o konieczności ustalenia terminu przeprowadzenia wywiadu środowiskowego. Pomimo podjętych czynności oraz ww. wezwania aktualizacja wywiadu nie została przeprowadzona. Organ uznał, że postawa strony skutkująca niemożliwością przeprowadzenia wywiadu, stanowi w istocie przejaw braku zgody na jego przeprowadzenie co zgodnie zaś z art. 107 ust. 4a ustawy o pomocy społecznej stanowi podstawę do uchylenia decyzji o przyznaniu świadczenia pieniężnego z pomocy społecznej.