Wyrok WSA w Krakowie z dnia 6 lipca 2016 r., sygn. III SA/Kr 305/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie: Przewodniczący: Sędzia WSA Maria Zawadzka Sędziowie: WSA Janusz Bociąga (spr.) WSA Barbara Pasternak po rozpoznaniu w dniu 6 lipca 2016 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi A. P. na postanowienie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego z dnia 22 stycznia 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia o żądanej treści oddala skargę
Uzasadnienie
Prezydent Miasta postanowieniem z dnia [...] 2015 r. nr [...] działając na podstawie art. 219 w związku z art. 217 i 218 K.p.a. odmówił A. P. wydania zaświadczenia o treści, że działka o numerze [...] obręb [...] jednostka ewidencyjna N posiadała w stanie faktycznym użytek gruntowy o oznaczeniu Lz (grunty zadrzewione i zakrzewione) od czasu jej ujawnienia w operacie ewidencji gruntów i budynków.
W uzasadnieniu organ stwierdził, że analiza dokumentów wykazała, iż od założenia obrębu [...] jednostka ewidencyjna N tj. od 1991 r. do 2012 r. działka nr [...], a także działki powstałe z jej podziału (m. in. działka nr [...]) posiadały użytek oznaczony jako Bz (tereny rekreacyjne - wypoczynkowe). Zmiana oznaczenia użytku gruntowego Bz na Lz w operacie ewidencyjnym nastąpiła 18.01.2012 r. na podstawie decyzji administracyjnej nr [...] z 13.12.2011 r.
Zgodnie z art. 217 § 1 K.p.a. organ administracji publicznej wydaje zaświadczenie na żądanie osoby ubiegającej się o zaświadczenie. Zaświadczenie wydaje się, jeżeli urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego wymaga przepis prawa (art. 217 § 2 pkt 1 K.p.a.) albo osoba ubiega się o zaświadczenie ze względu na swój interes prawny w urzędowym potwierdzeniu określonych faktów lub stanu prawnego (art. 217 § 2 pkt 2 K.p.a.). W przypadkach, o których mowa w art. 217 § 2 pkt 2, organ administracji publicznej obowiązany jest wydać zaświadczenie, gdy chodzi o potwierdzenie faktów albo stanu prawnego, wynikających z prowadzonej przez ten organ ewidencji, rejestrów bądź z innych danych znajdujących się w jego posiadaniu (art. 218 § 1 kpa). Zaświadczenie powinno być wydane bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie siedmiu dni (art. 217 § 3 K.p.a.). Organ administracji publicznej, przed wydaniem zaświadczenia, może przeprowadzić w koniecznym zakresie postępowanie wyjaśniające (art. 218 § 2 K.p.a.). Z ustaleń organu wynika, iż brak jest przepisu prawa, który wymagałby urzędowego potwierdzenia stanu prawnego objętego wnioskiem. Z kolei obowiązek wydania zaświadczenia ze względu na interes prawny osoby ubiegającej się o zaświadczenie w urzędowym potwierdzeniu określonych faktów lub stanu prawnego, spoczywa na organie jedynie wówczas, gdy chodzi o potwierdzenie faktów albo stanu prawnego, które wynikają z prowadzonych przez ten organ ewidencji, rejestrów bądź z innych danych znajdujących się w jego posiadaniu. Należy również zwrócić uwagę, iż w zaświadczeniu potwierdza się istnienie faktów lub stanu prawnego. Nie można zatem wydać zaświadczenia stwierdzającego hipotetyczny stan nie wynikający z danych ujawnionych w rejestrze bądź ewidencji. Zaświadczenie jest pochodną istniejących faktów lub stanu prawnego. Poświadcza ono określony fakt lub stan prawny, który został już uprzednio ustalony odpowiednim aktem prawnym albo jest znany organowi na podstawie prowadzonej ewidencji, rejestrów lub innych danych znajdujących się w jego posiadaniu. Nie jest zatem możliwe wydanie zaświadczenia w odniesieniu do stanu, który w określonej dacie nie był ujawniony w operacie ewidencji gruntów i budynków. Tymczasem wniosek podmiotu ubiegającego się o zaświadczenie sprowadza się do potwierdzenia stanów nieujawnionych w ewidencji gruntów i budynków w określonej we wniosku dacie.