Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 7 lipca 2016 r., sygn. I SA/Kr 601/16

 

|Sygn. akt I SA/Kr 601/16 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 7 lipca 2016 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Piotr Głowacki, Sędzia: WSA Grażyna Firek (spr.), Sędzia: WSA Agnieszka Jakimowicz, Protokolant: st. sekr. sąd. Anna Boczkowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 lipca 2016 r., sprawy ze skargi T.K. i M.K., na decyzję Dyrektora Izby Celnej, z dnia 13 kwietnia 2016 r. Nr [...], w przedmiocie podatku akcyzowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia pojazdu, , - skargę oddala -,

Uzasadnienie

Dyrektor Urzędu Celnego decyzją z dnia 7 stycznia 2016 r., znak [...] , wydaną na podstawie art. 207 w zw. z art. 21 § 3 o.p., art. 100 ust. 1 pkt 2, art. 101 ust. 2 pkt 1, art. 104 ust. 1 pkt 2, art. 105, art. 106 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2014r., poz. 752 ze zm.), art. 1 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz. Urz. WE L 256, Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne 2004, rozdz. 2, t. 2, str. 382) zmienionego rozporządzeniem Komisji (WE) 861/2010 z dnia 5 października 2010 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dziennik Urzędowy WE L nr 284) oraz obwieszczenia Ministra Finansów z dnia 1 czerwca 2006 r. w sprawie wyjaśnień do Taryfy Celnej (Monitor Polski Nr 86 poz. 880) określił zobowiązanie podatkowe Firmy Usługowo-Handlowej "T" s.c. T.K., M.K.w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego Volkswagen Touareg numer VIN: [...] w kwocie 12 219,00 zł.

Organ wskazał, że spółka nabyła przedmiotowy samochód w dniu 11 lutego 2011 r. i nie odprowadziła należnego podatku z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego. Nie udało się uzyskać danych samochodu od przedstawiciela producenta oraz dokonać oględzin samochodu z powodu jego kradzieży. Pozyskano natomiast protokoły oględzin, dokonanych przez inne organy celne, których przedmiotem były samochody podobne. Organ na ich podstawie stwierdził, że cechą wszystkich tych samochodów jest w pełni przeszklone pięciodrzwiowe nadwozie typu kombi oferujące znacznie podwyższony poziom bezpieczeństwa jak również komfort podróżowania pięciu pasażerów w dwóch rzędach. Kabiny są wyposażone w miejsca siedzące z zagłówkami i pasami bezpieczeństwa. Wnętrze kabin wyposażone jest m.in. w klimatyzację, komputer pokładowy, tapicerkę, poduszki powietrzne, oświetlenie oraz system audio, schowki w drzwiach i oparciach przednich foteli i uchwyty górne m.in. dla pasażerów drugiego rzędów siedzeń. Pojazdy typu Volkswagen Touareg posiadają fabryczne punkty kotwiczące dla pięciu miejsc siedzących. Przestrzenie bagażowe są tapicerowane. Fakt pierwotnego zarejestrowania w Polsce przedmiotowego pojazdu jako auto ciężarowe w myśl przepisów prawa o ruchu drogowym nie zmienia w żaden sposób przeznaczenia (auta osobowego) nadanego przez producenta. Z zaświadczenia o badaniu technicznym wraz z załącznikiem wynika, że pojazd był pięciomiejscowym samochodem osobowym typu kombi; kratę, oddzielającą przestrzeń bagażową od pasażerskiej wymontowano oraz dokonano montażu foteli dla trzech osób. Organ stwierdził, że powyższa zmiana konstrukcyjna potwierdza, że producent nadał jako fabryczne przeznaczenie przewóz pięciu osób z dodatkową lecz nie przeważającą funkcją przewozu towarów. Tym samym został przywrócony stan pierwotny, a zasadniczym przeznaczeniem samochodu był przewóz osób. Zdaniem organu fakt zarejestrowania pojazdu we Francji jako samochodu ciężarowego nie ma wpływu na powstały obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00