Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 6 lipca 2016 r., sygn. I SA/Gl 129/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Eugeniusz Christ, Sędziowie WSA Wojciech Organiściak (spr.), Anna Tyszkiewicz-Ziętek, Protokolant Paulina Nowak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 lipca 2016 r. sprawy ze skargi W. E. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od spadków i darowizn uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Skarbowej w K. działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2015 r., poz.613, dalej O.p.) oraz art. 1 ust. 1 pkt 3, art.5, art. 6 ust. 1 pkt 6, art. 7 ust. 1 art. 8 ust. 1, art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz. U. z 2015 r., poz. 86, dalej u.p.s.d.) decyzją z dnia [...]r. Nr [...]utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w K. z dnia [...]r. Nr [...], (winno być Nr [...]- dopisek Sądu) w sprawie ustalenia W.E. (dalej jako strona, podatnik) podatku od spadków i darowizn od nabycia rzeczy i praw majątkowych w drodze zasiedzenia w wysokości [...] zł.

Prezentując dotychczasowy przebieg postępowania organ odwoławczy wskazał, że decyzją z dnia [...]r. organ pierwszej instancji ustalił podatek od spadków i darowizn od nabycia rzeczy i praw majątkowych w drodze zasiedzenia tj. nieruchomości o pow. 0,1258 ha, położonej w Z. o wartości [...]zł.

Organ podatkowy I instancji podkreślał, że argumentacja strony nie zasługuje na uwzględnienie, gdyż nabycie tytułem dziedziczenia i nabycie tytułem zasiedzenia to dwa odrębne tytuły nabycia. Nabycie tytułem dziedziczenia wynika z art. 1 ust. 1 pkt 1 natomiast nabycie tytułem zasiedzenia wynika z art. 1 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Kwestie związane z nabyciem spadku (dziedziczenie), w tym określenie momentu nabycia spadku, uregulowane zostały w art. 925 K.c. z którego wynika, że spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, a z art. 924 ww. ustawy, że spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy. Jeżeli zatem w ustawie o podatku od spadków i darowizn mowa jest o nabyciu rzeczy i praw majątkowych tytułem dziedziczenia, to oznacza nabycie tych składników majątku przez spadkobiercę z chwilą śmierci spadkodawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00