Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 20 lipca 2016 r., sygn. I SA/Gd 376/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Elżbieta Rischka, Sędzia WSA Irena Wesołowska, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Monika Fabińska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 20 lipca 2016 r. sprawy ze skargi L. B na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w z dnia 4 stycznia 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od kwietnia do grudnia 2010 roku oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej z dnia 17 września 2015 r. w przedmiocie określenia L. B. zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za okres od kwietnia do grudnia 2010 r.
W uzasadnieniu decyzji Dyrektor Izby Skarbowej wskazał następujący stan faktyczny.
Na podstawie postanowienia Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej z dnia 30 września 2011 r. w dniu 10 października 2011 r. wszczęto postępowanie kontrolne wobec L. B. prowadzącego Firmę [...], z siedzibą w B. w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku od towarów i usług za okresy od grudnia 2008 r. do grudnia 2010 r.
Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej , decyzją z dnia 17 września 2015 r. dokonał rozliczenia podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od kwietnia do grudnia 2010 r., w sposób odmienny od wykazanych przez podatnika w złożonych deklaracjach VAT-7.
Z ustaleń organu pierwszej instancji wynikało, że od dnia 3 stycznia 2005 r. na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez Burmistrza Miasta B., L. B. prowadził działalność gospodarczą. Przedmiotową działalność gospodarczą zgłosił w Urzędzie Skarbowym w B., dokonując także rejestracji dla potrzeb podatku od towarów i usług, w tym w zakresie transakcji wewnątrzwspólnotowych. Na podstawie decyzji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki z dnia 31 stycznia 2006 r. podatnik otrzymał koncesję na obrót paliwami ciekłymi na okres od 5 lutego 2006 r. do 5 lutego 2016 r. Przedmiotem działalności firmy podatnika w okresie objętym kontrolą był przede wszystkim handel hurtowy i detaliczny paliwami płynnymi, w tym głównie olejem napędowym na rzecz odbiorców krajowych.