Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 13 lipca 2016 r., sygn. I SA/Bk 1381/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Andrzej Melezini, Sędziowie sędzia SO del. do WSA Małgorzata Anna Dziemianowicz, sędzia WSA Paweł Janusz Lewkowicz (spr.), Protokolant st. sekretarz sądowy Marta Anna Lawda, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 29 czerwca 2016 r. sprawy ze skargi D. C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia [...] października 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2011 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] maja 2015 r. Nr [...] Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w B. dokonał D. C., działającemu pod firmą F. (dalej powoływany także jako Skarżący) rozliczenia podatku od towarów i usług za miesiące styczeń - grudzień 2011 r. w sposób odmienny, aniżeli zadeklarowano w deklaracjach VAT-7. Organ I instancji stwierdził, że podstawą rozstrzygnięcia skarżonej decyzji było zakwestionowanie prawa Skarżącego do odliczenia podatku naliczonego, określonego w fakturach VAT, na których spółki z ograniczoną odpowiedzialnością: W., B.i S., ponieważ nie odzwierciedlają one rzeczywistych transakcji - faktury nabycia towaru. Ponadto stwierdzono, że Skarżący obowiązany jest stosownie do treści art. 108 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054 ze zm.; dalej powoływana jako: "u.p.t.u.") do zapłaty podatku wykazanego w fakturach VAT, wystawionych w miesiącach styczeń-grudzień 2011 r. na rzecz spółek W., B.i S. (na których widnieją usługi transportowe) oraz T. i P. (na których widnieje dostawa stali) ponieważ one również nie odzwierciedlają rzeczywistych transakcji.
Po rozpatrzeniu odwołania Skarżącego, w którym zarzucono naruszenie szeregu przepisów prawa materialnego i procesowego, Dyrektor Izby Skarbowej w B., decyzją z dnia [...] października 2015 r., Nr [...] utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.