Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 20 czerwca 2016 r., sygn. IV SA/Wr 278/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Alojzy Wyszkowski, Sędziowie sędzia WSA Lidia Serwiniowska (spr.), sędzia WSA Ewa Kamieniecka, Protokolant Krzysztof Erbel, po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 20 czerwca 2016 r. sprawy ze skargi M. Ł. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji we W. z dnia [...] lutego 2015 r. nr [...] w przedmiocie uznania winnym popełnienia przewinienia dyscyplinarnego oraz wymierzenia kary dyscyplinarnej nagany oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 3 czerwca 2014 r. podkom. M. Ł. (zwany dalej stroną, skarżącym lub obwinionym) zwrócił się do Komendanta Wojewódzkiego Policji we W. (zwanego dalej także Komendantem Wojewódzkim) z wnioskiem o wyjaśnienie zaniechania przez insp. J. K. realizacji polecenia zawartego w piśmie Wydziału Kadr KWP we W. z dnia 29 stycznia 2014 w przedmiocie rozstrzygnięcia żądania wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec dwóch funkcjonariuszy KMP we W.

Dalej skarżący podał, że nie wydano jeszcze w tej sprawie żadnego postanowienia, które powinno zostać mu doręczone jako osobie pokrzywdzonej, aby nie pozbawiać go możliwości odwołania się do wyższego przełożonego dyscyplinarnego w razie odmowy wszczęcia postępowania dyscyplinarnego.

Odnosząc się do dołączonej korespondencji w poruszanej sprawie skarżący podkreślił, że działanie Komendanta Miejskiego Policji we W. (zwanego dalej także Komendantem Miejskim) i stanowisko przez niego wyrażone zmierza do uniknięcia odpowiedzialności dyscyplinarnej przez funkcjonariuszy KMP, co skutkować może tym, że on sam będzie podlegał takiej odpowiedzialności.

Z powyższym pismem Komendant Wojewódzki Policji zapoznał się w dniu 10 czerwca 2015 r., polecając wszczęcie w tej sprawie postępowania dyscyplinarnego.

Postanowieniem z dnia [...] czerwca 2014 r., nr [...] Komendant Miejski Policji we W., działając na podstawie art. 134i ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (tekst jednolity: Dz. U. z 2011 r., nr 287, poz. 1687 ze zm., zwanej dalej u.o.p.), wszczął postępowanie dyscyplinarne przeciwko skarżącemu, zarzucając mu, że w dniu 10 czerwca 2014 r. we W. naruszył dyscyplinę służbową w ten sposób, że skierował wniosek w sprawie osobowej do Komendanta Wojewódzkiego Policji we W. z pominięciem drogi służbowej, czym naruszył art. 132 ust. 3 pkt 2 u.o.p. w zw. z § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 14 maja 2013 r. w sprawie szczegółowych praw i obowiązków oraz przebiegu służby policjantów (Dz. U. z dnia 2013 r., poz. 644 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00