Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 czerwca 2016 r., sygn. II SA/Wa 577/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Eugeniusz Wasilewski (spr.), Sędziowie WSA Andrzej Kołodziej, Janusz Walawski, Protokolant specjalista Sylwia Mikuła, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 czerwca 2016 r. sprawy ze skargi M.S. na postanowienie Komendanta Głównego Policji z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia potwierdzającego pełnienie służby w warunkach uzasadniających podwyższenie emerytury uchyla zaskarżone postanowienie oraz utrzymane nim w mocy postanowienie z dnia [...] marca 2013 r. nr [...].

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia [...] listopada 2012 r., M. S. zwrócił się do Komendanta Głównego Policji o wydanie zaświadczenia uprawniającego do podwyższenia emerytury, m.in. za okres służby od 1 lipca 1997 r., do 31 grudnia 2003 r., w fizycznym zwalczaniu terroryzmu.

Postanowieniem z dnia [...] marca 2013 r., Komendant Główny Policji odmówił wydania zaświadczenia w żądanym zakresie, zaś postanowieniem z dnia [...] kwietnia 2013 r., utrzymał w mocy powyższe postanowienie.

W jego uzasadnieniu wskazał na treść § 2 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 maja 2005 r., w sprawie szczegółowych warunków podwyższania emerytur funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej (Dz.U. Nr 86, poz. 734 ze zm.) - zwanego dalej: rozporządzeniem z 2005 r., stwierdzając, iż wnioskodawca nie pełnił służby, o jakiej mowa w tym przepisie. Nie służył bowiem w jednostce antyterrorystycznej. Przedstawił także szczegółowy przebieg służby skarżącego z uwzględnieniem komórek organizacyjnych, w jakich ją odbywał. Następnie zważył, iż kandydaci do pododdziałów antyterrorystycznych oraz policjanci pełniący w nich służbę są poddawani specjalnemu badaniu przez komisje lekarskie. Wojewódzka Komisja Lekarska Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w [...] dopiero [...] września 2003 r. wydała orzeczenie o powyższej materii, stwierdzając niezdolność wnioskodawcy do służby w Sekcji Antyterrorystycznej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00