Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 czerwca 2016 r., sygn. III SA/Wa 1433/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Cezary Kosterna (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Piotr Przybysz, sędzia WSA Jarosław Trelka, Protokolant starszy referent Monika Olszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 czerwca 2016 r. sprawy ze skargi C.Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] marca 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od grudnia 2005 r. do grudnia 2007 r. oraz określenie wysokości nadpłaty w podatku od towarów i usług za czerwiec i wrzesień 2007 r. oddala skargę
Uzasadnienie
W dniu 13 lipca 2011 r. do Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w W. (dalej: "Naczelnik [...] US" lub "organ I instancji") wpłynęły wnioski C. Sp. z o. o. (dalej: "Strona" lub "Spółka") z 11 lipca
2011 r. o stwierdzenie nadpłaty w podatku od towarów i usług wraz ze skorygowanymi deklaracjami VAT-7 za poszczególne miesiące od grudnia 2005 r. do grudnia 2007 r.
Spółka wyjaśniła, że przyczyną każdej z korekt było głównie pomniejszenie podatku należnego z tytułu wystawionych faktur korygujących. Pomniejszenia dokonano w miesiącu wystawienia każdej z faktur korygujących. Dodała, że nie posiada potwierdzeń odbioru tych faktur przez nabywców. Natomiast korekty wynikały między innymi z powodu udzielenia rabatu, pomyłek ilościowych, pomyłek ceny, reklamacji oraz pomyłek w zafakturowaniu na niewłaściwego klienta. Uznała, że warunek posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę, od którego uzależniona jest możliwość obniżenia podstawy opodatkowania (a w konsekwencji obniżenia podatku należnego) stanowi środek krajowy, naruszający w nadmiernym stopniu cele i treść Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu od wartości dodanej.
Naczelnik [...]US, pismem z 19 lipca 2011 r. wezwał Stronę do okazania kopii faktur korygujących oraz pozostałych faktur mających wpływ na powstanie nadpłaty podatku wykazanej w korektach deklaracji. W odpowiedzi na powyższe, Spółka przedłożyła jedynie kopie losowo wybranych faktur korygujących bez potwierdzenia ich odbioru przez kontrahentów, wydruki rejestrów VAT oraz kopie pozostałych dokumentów uwzględnionych w korektach deklaracji. Z uwagi na znaczną ilość faktur korygujących oraz oświadczenie Strony, że nie posiada dokumentów potwierdzających ich odbiór przez kontrahentów, organ I instancji odstąpił od przeprowadzenia dowodów ze wszystkich tych faktur i dokonał ich analizy losowo.