Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 9 czerwca 2016 r., sygn. III SA/Po 246/16

 

Dnia 9 czerwca 2016 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Lorych-Olszanowska Sędziowie WSA Mirella Ławniczak WSA Szymon Widłak ( spr.) Protokolant: st. sekr. sąd. Anna Piotrowska - Żyła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 czerwca 2016 roku przy udziale sprawy ze skargi X Spółki Akcyjnej w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] lutego 2016r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu podatku akcyzowego oddala skargę

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Celnego w P. decyzją z dnia [...] października 2015 r., nr [...], działając na podstawie art. 107 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, odmówił spółce X S.A. z siedzibą w K. (dalej: "strona", "spółka") dokonania zwrotu podatku akcyzowego od dwóch samochodów osobowych marki [...] w kwocie [...] zł.

W uzasadnieniu decyzji, powołując się na treść art. 107 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, organ podatkowy wskazał, że spółka spełniła wynikające z tej regulacji przesłanki w postaci zapłaty akcyzy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia przedmiotowych samochodów, złożenia wniosku - z zachowaniem terminu - do właściwego naczelnika urzędu celnego, nabycia prawa rozporządzania pojazdami jak właściciel, a także dokonania we własnym imieniu ich eksportu. Sporne samochody zostały jednakże czasowo zarejestrowane z urzędu przed tym eksportem, co w ocenie organu podatkowego powoduje, że strona nie spełniła łącznie wszystkich przesłanek w przywołanego na wstępie przepisu, a żądanie zwrotu akcyzy staje się nieskuteczne.

W odwołaniu od powyższej decyzji spółka, wnosząc o jej uchylenie oraz orzeczenie zwrotu podatku akcyzowego, zarzuciła naruszenie art. 107 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym poprzez niewłaściwe zastosowanie i błędne przyjęcie, że sporne pojazdy w momencie eksportu były zarejestrowane na terenie kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Strona zarzuciła także naruszenie art. 121 w zw. z art. 187 i w zw. z art. 191 ustawy - Ordynacja podatkowa, poprzez niedokładne wyjaśnienie stanu faktycznego i błędną ocenę przesłanych dokumentów. Według strony istotne było porównanie daty eksportu z datą rejestracji stałej, a nie z datą rejestracji czasowej. Zdaniem spółki rejestracji pojazdów dokonano nadto niezgodnie z prawem, gdyż na moment jej dokonania strona nie była już ich właścicielem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00