Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 9 czerwca 2016 r., sygn. I SA/Po 2193/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska-Tylewicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Ireneusz Fornalik Sędzia WSA Dominik Mączyński Protokolant: st. sekr. sąd. Joanna Świdłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 czerwca 2016 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] roku Nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2015 rok oddala skargę.
Uzasadnienie
Wójt Gminy X. decyzją z dnia [...] czerwca 2015 r., nr [...] ustalił W. G. oraz S. G. (dalej zwanymi skarżącymi lub podatnikami) wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2015 r., na kwotę [...] zł. Wskazaną decyzją określono również kwoty i terminy płatności poszczególnych rat podatku.
Uzasadniając swoje rozstrzygnięcie organ podatkowy I instancji wyjaśnił, że skarżący są właścicielami nieruchomości zabudowanej w O. przy ul. Y. [...], działka nr [...], na której posadowiony jest budynek letniskowy. W ewidencji gruntów i budynków wskazana działka została sklasyfikowana jako Bi - inne tereny zabudowane o pow. [...] ha. Dla budynku znajdującego się na wskazanej działce założona została kartoteka budynku, z której wynika, że budynek ten ma powierzchnię zabudowy o wielkości [...] m2 oraz przeznaczenie niemieszkalne. Dnia [...] listopada 2011 r. podatnicy złożyli informację w sprawie podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego, w której wykazano do opodatkowania budynek o powierzchni użytkowej [...] m2. Organ podatkowy I instancji wyjaśnił również, że dnia [...] lutego 2014 r. wydana została decyzja nr [...] ustalająca podatnikom wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2014 r. na kwotę [...] zł. We wskazanej decyzji zobowiązanie podatkowe zostało obliczone na skutek przyjęcia za przedmiot opodatkowania budynku letniskowego o powierzchni użytkowej [...] m2 oraz gruntu o powierzchni [...] m2. Po rozpoznaniu odwołania skarżących Samorządowe Kolegium Odwoławcze w L. decyzją z dnia [...] maja 2014 r., nr [...] utrzymało w mocy decyzję organu I instancji w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2014 r. Na skutek rozpoznania skargi podatników Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 22 stycznia 2015 r., sygn. akt III SA/Po 821/14 uchylił wskazaną powyżej decyzję SKO w L. wraz z poprzedzającą ją decyzją organu I instancji. Zaznaczono, że budynek letniskowy zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych, stanowiącą załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych należy zaliczyć do kategorii budynków mieszkalnych. WSA w Poznaniu wskazał także, że budynek letniskowy zalicza się również do budynków mieszkalnych na podstawie Klasyfikacji Środków Trwałych, stanowiącej załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2010 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych. Ta ostatnia klasyfikacja ma natomiast znaczenie dla wskazywanego w ewidencji gruntów i budynków rodzaju budynku. Zdaniem WSA w Poznaniu organ podatkowy pominął również dowody przedstawione przez skarżących, a mające potwierdzić ich stanowisko, zgodnie z którym sporny budynek stanowi budynek mieszkalny będący ich centrum życiowym, w którym zamieszkują na stałe, nie mając innego zamieszkania.