Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 9 czerwca 2016 r., sygn. I SA/Po 557/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska-Tylewicz Sędziowie Sędzia WSA Ireneusz Fornalik Sędzia WSA Dominik Mączyński (spr.) Protokolant: st. sekr. sąd. Joanna Świdłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 czerwca 2016 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] roku Nr [...] w przedmiocie ustalenia wymiaru podatku od nieruchomości za 2010 rok I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta [...] z dnia [...] r. Nr [...]; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] na rzecz skarżącego [...],- zł (słownie: [...] złote) tytułem zwrotu kosztów sądowych.

Uzasadnienie

Prezydent Miasta K., decyzją z dnia [...] grudnia 2012 r., nr [...], ustalił W. J. (dalej zwanemu również skarżącym) zobowiązanie podatkowe w podatku od nieruchomości za 2010 r. w kwocie [...] zł. Wskazaną decyzją ustalono również kwoty oraz terminy płatności poszczególnych rat podatku.

Z uzasadnienia decyzji organu I instancji wynika, że ustalając wysokość zobowiązania podatkowego za podstawę opodatkowania dla budynków mieszkalnych związanych z działalnością gospodarczą przyjęto powierzchnię o wielkości [...] m2. Dla budynków mieszkalnych przyjęto za podstawę opodatkowania powierzchnię [...] m2. Powierzchnię gruntów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą przyjęto w wielkości [...] m2. Organ podatkowy I instancji opodatkował również pozostałe budynki związane z działalności gospodarczą o powierzchni [...] m2. Omawianą decyzją Prezydent K. opodatkował również pozostałe grunty o powierzchni [...] m2.

Uzasadniając rozstrzygnięcie organ I instancji wyjaśnił, że wysokość podatku od nieruchomości ustalono na podstawie danych z ewidencji gruntów i budynków, stosując stawki określone w Uchwale nr XLII/599/2009 Rady Miejskiej K. z dnia 26 listopada 2009 r. w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości. Prezydent Miasta K. wyjaśnił, że decyzja została wydana po ponownym rozpoznaniu sprawy na skutek wydania przez WSA w Poznaniu wyroku z dnia 12 kwietnia 2012 r., o sygn. akt III SA/Po 449/11. Organ podatkowy I instancji wyjaśnił, że w ewidencji gruntów i budynków skarżący figuruje jako użytkownik wieczysty gruntu i właściciel budynków usytuowanych w K. przy ul. X. [...]. Zgodnie zaś z protokołem kontroli z 2010 r., jak też umową najmu lokalu użytkowego z placem zawartą w dniu [...] sierpnia 2009 r. oraz zgłoszeniem budowy lub wykonywanych robót budowlanych niewymagających pozwolenia na budowę z dnia [...] grudnia 2005 r., podatek od nieruchomości powinien zostać ustalony od wskazanych powyżej powierzchni. Zaznaczono również, że skarżący nabył opodatkowaną nieruchomość aktem notarialnym z dnia [...] lutego 2004 r., rep. [...], w którym zawarto zapis, iż nabycia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej oraz własności budynków stanowiących odrębny od gruntu przedmiot własności skarżący dokonuje w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Zaznaczono, że fakt posiadania nieruchomości przez przedsiębiorcę skutkuje tym, że budynek, budowla lub grunt jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Powyższe w ocenie organu podatkowego I instancji oznacza, że nawet budynki i grunty niewykorzystywane przez przedsiębiorcę w danym momencie lub też wykorzystywane na inną działalność niż gospodarcza, z wyjątkiem budynków mieszkalnych (części mieszkalnych), uznaje się za związane z działalnością gospodarczą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00