Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Łodzi z dnia 3 czerwca 2016 r., sygn. III SAB/Łd 11/16

Umorzenie postępowania

 

Dnia 3 czerwca 2016 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Furmanek, Sędziowie Sędzia WSA Ewa Cisowska-Sakrajda (spr.), Sędzia WSA Monika Krzyżaniak, , Protokolant specjalista Dominika Janicka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 czerwca 2016 roku sprawy ze skargi R. K. na bezczynność Komendanta Wojewódzkiego Policji w Ł. w przedmiocie wydania decyzji postanawia: umorzyć postępowanie sądowoadministracyjne.

Uzasadnienie

III SAB/Łd 11/16

UZASADNIENIE

W dniu 7 marca 2016r. R. K. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi skargę na bezczynność Komendanta Wojewódzkiego Policji w Ł. polegającą na niewydaniu decyzji administracyjnej w postępowaniu odwoławczym zainicjowanym odwołaniem skarżącego od rozkazu personalnego Komendanta Powiatowego Policji w T. z dnia [...] nr [...]. Zarzucając naruszenie art. 35 § 3 oraz art. 36 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz.U. z 2013r., poz. 267), zwanej k.p.a., wniósł o stwierdzenie, że organ administracji publicznej pozostawał w bezczynności, która miała charakter rażącego naruszenia prawa oraz wyznaczenie terminu do załatwienia sprawy.

W odpowiedzi na skargę Komendant Wojewódzki Policji w Ł. wniósł o jej oddalenie, wskazując, iż rozkazem personalnym z dnia [...] Komendant Powiatowy Policji w T. orzekł o zwolnieniu skarżącego ze służby w Policji z dniem 15 stycznia 2016r. z uwagi na upływ okresu 12 miesięcy zawieszenia funkcjonariusza w czynnościach służbowych oraz nadal toczące się postępowanie karne, stanowiące podstawę zawieszenia. W przewidzianym prawem terminie, w dniu 13 stycznia 2016r. skarżący odwołał się do Komendanta Wojewódzkiego Policji w Ł. Pismem z dnia 18 lutego 2016r. skarżący został poinformowany o przedłużeniu prowadzonego postępowania odwoławczego do dnia 11 marca 2016r. Następnie rozkazem personalnym z dnia [...] Komendant Wojewódzki Policji w Ł. uchylił rozstrzygnięcie organu I instancji w części dotyczącej daty zwolnienia skarżącego ze służby w Policji, w pozostałej części utrzymał zaskarżony rozkaz personalny w mocy. Natomiast skarga R. K. na bezczynność organu odwoławczego wpłynęła w dniu 7 marca 2016r. Odnosząc się do podniesionych zarzutów skargi pełnomocnik organu wskazał, iż stanowiący realizację zasady szybkości postępowania przepis art. 35 k.p.a., reguluje terminy w jakich powinny być załatwiane sprawy przez organy administracji publicznej, zaś art. 36 k.p.a. obliguje te organy do poinformowania stron postępowania o każdym przypadku niezałatwienia sprawy w terminie określonym w art. 35 k.p.a., wraz z podaniem przyczyny zwłoki i podaniem nowego terminu załatwienia sprawy. Wyjaśnił również, że w przedmiotowej sprawie prowadzone postępowanie odwoławcze wymagało starannego i wnikliwego przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, co wpłynęło na ustawowy termin rozpatrzenia wniesionego odwołania, o czym strona została powiadomiona. W ocenie pełnomocnika organu podkreślenia wymaga, iż postępowanie odwoławcze zakończone zostało wydaniem rozkazu personalnego z dnia [...], co nastąpiło przed upływem terminu zakreślonego w skierowanym do skarżącego zawiadomieniu z dnia 18 lutego 2016r. Tym samym zdaniem pełnomocnika organ odwoławczy nie pozostawał w bezczynności, jak również w sprawie nie doszło do rażącego naruszenia prawa, bowiem opóźnienie w rozpatrzeniu odwołania nie wynikało z rażących naruszeń prawa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00