Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 21 czerwca 2016 r., sygn. III SA/Gl 2194/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Jużków (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Barbara Brandys-Kmiecik, Sędzia WSA Marzanna Sałuda, Protokolant specjalista Ewa Olender, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 czerwca 2016 r. przy udziale - sprawy ze skargi Miasta G. na interpretacje indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.
Uzasadnienie
Przedmiotem zaskarżenia w niniejszej sprawie jest interpretacja indywidualna z dnia [...] r. nr [...] wydana z upoważnienia Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w K. na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749, w skrócie op) oraz § 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. nr 112, poz. 770), która stwierdza, że stanowisko przedstawione przez G. - Miasto na Prawach Powiatu we wniosku z 30 marca 2015 r. (uzupełnionym pismem z 2 lipca 2015 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania za dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu przeniesienia własności nieruchomości Gminy w zamian za odszkodowanie jest nieprawidłowe.
Jak wynika z wniosku Miasto G. jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz jest właścicielem nieruchomości, które nabyło nieodpłatnie z mocy prawa, bądź w wyniku darowizny lub spadkobrania bez prawa do odliczenia podatku przy ich nabyciu. Na podstawie decyzji, zezwolenia na realizację inwestycji drogowych wydanych na podstawie przepisów ustawy z 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (tj. Dz. U. z 2013 r., poz.687 ze zm.) Miasto jest zobowiązane do zbywania swoich nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa lub innej jednostki samorządu terytorialnego za odszkodowaniem ustalanym każdorazowo w drodze decyzji administracyjnej. Zarządcą dróg n rzecz, których dokonano wywłaszczenia będzie Prezydent Miasta G. . Dalej wnioskodawca wskazał konkretne nieruchomości, które przedmiotem wywłaszczenia na rzecz Drogowej Trasy Średnicowej (DTŚ) i podkreślił, że zostały one nabyte nie w celu prowadzenia działalności gospodarczej i nigdy nie były w tym celu wykorzystywane. Powyższe powoduje, że wywłaszczenie przedmiotowych nieruchomości nie może być traktowane jako działalność gospodarcza Miasta, gdyż wykonuje w stosunku do nich jedynie uprawnienia właścicielskie.